۱۵ راه خلاصی از شر مورچه ها

15 راه خلاصی از شر مورچه ها


ساده ترین راه برای جلوگیری از ورود مورچه ها به خانه این است که محیط آشپزخانه را به طور مرتب پاکسازی کرده و خرده‌های غذا را با جارو جمع کنید، ضایعات مواد غذایی و زباله‌ها را در کسیه‌های جداگانه نگه دارید


رسیار – ۱۵ راه برای خلاص شدن از شر مورچه های مزاحم

مورچه ها حشرات مزاحمی هستند، اما برای مبارزه با این مزاحمان خانگی نیازی به مواد شیمیایی ندارید. مورچه ها مخلوقات باهوشی هستند و اگر یکی از آنها یک خرده غذایی در آشپزخانه شما پیدا کند، بقیه مورچه‌ها را هم به دنبال خود تا آنجا می‌کشاند. علی‌رغم علاقه‌ای که ممکن است به حیات وحش داشته باشید، به احتمال زیاد اشتیاق چندانی به برگزاری پیک‌نیک برای مورچه‌ها در آشپزخانه‌تان نخواهید داشت. بنابراین بهتر است کاری کنید که اصلا وارد آشپزخانه نشوند. اما اگر نتوانستید مانع از ورودشان شوید، بهتر است آنها را متقاعد کنید که جای دیگری بروند. در ادامه شما را با ۵ روش مناسب برای خلاص شدن از شر مورچه‌ها آشنا می‌کنیم.

۱- تمیز کردن آشپزخانه

ساده ترین راه برای جلوگیری از ورود مورچه ها به خانه این است که محیط آشپزخانه را به طور مرتب پاکسازی کرده و خرده‌های غذا را با جارو جمع کنید، ضایعات مواد غذایی و زباله‌ها را در کسیه‌های جداگانه نگه دارید، ظروف کثیف را در ماشین ظرفشویی بگذارید، مواد قابل بازیافت را آبکشی کنید و کیسه زباله آشپزخانه را به طور مرتب تعویض کنید. این کار، روش خوبی برای جلوگیری از ورود مورچه‌ها در وهله اول است و باعث می‌شود که آشپزخانه شما تا حد زیادی از وجود این حشرات پاکسازی شود.

۲- در را ببندید

اگر با یک صف طولانی از مورچه ها روبرو شدید، مسیر آنها را دنبال کنید تا به منبع برسید. وقتی راه ورودشان را پیدا کردید، آنجا را مهر و موم کنید و هر شکاف دیگری را ببندید تا دیگر وارد خانه نشوند. بتون‌های سیلیکونی گزینه خوبی برای مهر و موم کردن شکاف‌ها هستند و دوام زیادی دارند. اگر مورچه‌ها از شکاف زیر در وارد خانه می‌شوند، آن فاصله را با یک درزگیر انعطاف‌پذیر پوشش دهید تا بتوانید به راحتی در را باز و بسته کنید. برخی از درزگیرها به لبه پایینی در چسبانده می‌شوند و برخی دیگر به سادگی بر روی لبه نصب می‌گردند. آب‌بندی کردن شکاف‌ها و درزها به کاهش جریان هوا کمک کرده و همچنین موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به انرژی می‌شود.

۳- آنها را به کمک یک بوی خاص دفع کنید

مورچه ها با گذاشتن یک رد شیمیایی به سایر همتایان خود نشان می‌دهند که مسیر غذا در کجای خانه است. سایر مورچه ها می‌توانند این رد شیمیایی را استشمام کنند. شما می‌توانید از آب و صابون یا سرکه در مسیر حرکت مورچه ها استفاده کنید تا پیغام آنها به سایر همتایان‌شان نرسد.

۴- محیط خانه را برای آنها ناخوشایند بسازید

بستن تمام درزها و شکاف‌ها در خانه کار سختی است. اما حتی اگر مورچه ها هنوز راه خانه شما را پیدا نکرده‌اند، می‌توانید از یک راهبرد دفاعی خوب در خانه استفاده کنید. مثلا می‌توانید چند حشره‌کش بی‌خطر بخرید یا از موادی استفاده کنید که مورچه ها علاقه چندانی به آنها ندارند. لیمو و آب‌لیمو، روغن پوست پرتقال یا پوست خشک‎شده سایر مرکبات، دارچین، روغن دارچین، برگ نعناع خشک، روغن نعناع، قهوه خشک، سیر، پودر سیر خشک، سنبل خشک شده، روغن سنبل و پودر فلفل قرمز گزینه‌های مناسبی هستند.
برای کسب بهترین نتیجه، این مواد را در مسیر مورچه ها بریزید یا از اسپری استفاده کنید. مورچه ها از بوی خاک، پودر گچ و پودر بچه هم خوششان نمی‌آید. بنابراین، از این مواد در مسیر حرکت مورچه ها استفاده کنید یا آنها را جلوی شکاف ورودی مورچه‌ها بریزید. می‌توانید مطمئن باشید که هیچ مورچه‌ای از سد آنها سالم عبور نخواهد کرد.

۵- یک وعده غذایی کشنده برایشان تدارک ببینید

اگر از روش‌های دیگر نتیجه نگرفتید، بهتر است یک طعمه اسیدی برای مورچه ها بگذارید تا کل امپراطوری آنها را در عرض چند روز یا هفته از بین ببرید. مورچه های کارگر طعمه را به لانه می‌برند. در نتیجه، سایر مورچه‌ها با تغذیه از طعمه جانشان را از دست خواهند داد. اسید بوریک مورچه‌ها را می‌کشد، اما برای انسان و حیوانات خانگی بی‌ضرر است. برندهای تجاری زیادی وجود دارد، اما بهتر است از پودر اسید بوریک یا بوراکس استفاده کنید.
اگر مورچه های خانه شما به غذاهای شیرین بیشتر جذب می‌شوند، بوراکس یا اسید بوریک را با آب و شکر یا عسل مخلوط کنید و آنها را در یک قوطی قابل بازیافت بریزید. اگر با مورچه هایی سر و کار دارید که به نظر می‌رسد به غذاهای پروتئینی و یا چرب علاقه دارند، اسید بوریک را با کره بادام زمینی و شکر مخلوط کنید. آنقدر این کار را ادامه دهید تا دیگر اثری از مورچه ها مشاهده نکنید.

۶- مورچه ها از بوی تند دارچین بیزارند

برای دفع و دور کردن مورچه ها ازمکان زندگیتان کافی است مقداری دارچین در چند نقطه منزلتان بریزید مورچه ها از بوی تند دارچین بیزارند وتاجای ممکن از آن فرارمی کنند.

۷- استفاده از نوار چسب

اگر در خانه مورچه دارید همیشه شاهد رژه این کوچولوهای پرخور روی کابینت و به خصوص در حوالی مواد شیرین مانند شکر یا ظرف شیرینی هستید.

برای جلوگیری از دسترسی آنها به این مواد شیرین، دور تا دور ظروف را نوار چسبی با میزان چسبندگی بالا قرار دهید. توجه داشته باشید که قسمت چسبناک چسب باید به سمت بالا باشد که چسبندگی آن مانع عبور مورچه‌ها و دسترسی آنها به مواد شود.

۸- کشیدن خط گچی

با کشیدن خطی از گچ در محدوده ورودی خانه، مورچه‌ها را عاجز کنید! مورچه‌ها به دلیل وجود کربنات کلسیم موجود در گچ فراری می‌شوند. علاوه بر آن می‌توانید مقداری از پودر گچ را اطراف نهال یا دیگر گیاهان باغ یا باغچه بپاشید تا از حضور مورچه‌ها و دیگر حشرات جلوگیری کنید.

۸- خطی از آرد بکشید

نواری از آرد را در پشت قفسه‌های انبار یا آشپزخانه و هر جای دیگری که مشاهده می‌کنید مورچه‌ها از آنجا وارد خانه می‌شوند، بریزید. با این کار مورچه‌ها نمی‌توانند از این خط آردی عبور کنند.

۹- استفاده از لیمو

تنها چیزی که به آن نیاز دارید لیمو است. ابتدا مقداری آب لیمو را روی آستانه در، لبه و تاقچه پنجره‌ها بریزید سپس مقداری از آب لیمو را روی هر سوراخ و شکافی که مورچه‌ها داخل آن می‌روند بچکانید.

لیمو همچنین در برابر سوسک‌ها و کک‌ها نیز موثر است. آب چهار عدد لیمو را همراه با پوست آنها با دو لیتر آب مخلوط کنید و با آن کف زمین را بشویید. آنگاه می‌بینید که سوسک‌ها و کک‌ها چگونه فرار می‌کنند؛ چرا که آنها از این بو متنفرند.

۱۰- فلفل پیامی برای مورچه ها 

فلفل چیزی است که مورچه‌ها نیاز دارند! مقداری از فلفل قرمز را روی نقاطی مانند داخل کابینت و سطح رویی آن که مورچه‌ها در آن تردد می‌کنند، بریزید. با این کار به مورچه‌ها پیغام می‌دهید که شکری در کار نیست!

۱۱- نمک بپاشید 

اگر تعداد مورچه‌ها در خانه شما رو به افزایش است، با پاشیدن مقداری نمک در کنار و اطراف در یا به طور مستقیم در مسیر آنها، جلوی ورود آنها را بگیرید.

۱۲- یک ضد حمله جانانه !

آرد، شکر و میوه رسیده فلفل قرمز می‌تواند مورچه‌ها را به دام بیندازد. برای حفاظت از این مواد درون ظرف‌های آن‌ها یک برگ بو بیندازید. می‌توانید برگ را بر روی در قوطی یا ظرف بچسبانید. این ترفند را می‌توانید درون کابینت هم انجام دهید. درون کیسه کوچکی برگ بو، چوب دارچین یا گل میخک بگذارید. تا وقتی که این بوی خوش آنجا باشد، مورچه‌ها در آن نواحی آفتابی نمی‌شوند.

۱۳- محلول آب و سرکه

اگر می‌خواهید مورچه‌ها را حتی از لانه‌شان هم فراری دهید، دستورالعمل زیر را اجرا کنید. مقدار مساوی آب و سرکه سفید را درون یک بطری آب پاش بریزید و سپس آن را روی لانه مورچه‌ها و دیگر نقاطی که آنها را مشاهده می‌کنید اسپری کنید. مورچه ها از بوی سرکه متنفر هستند به همین دلیل زمان زیادی طول نمی‌کشد که آنها به جای دیگری نقل مکان کنند.

۱۳- رایحه های دافع مورچه ها

از رایحه های طبیعی که به نظر دفع‌کننده مورچه‌ها هستد مانند سرکه، اسانس نعنا، دارچین، فلفل سیاه، میخک و برگ بو استفاده کنید. آن‌ها را داخل کاسه‌های کوچک بگذارید یا کنار ورودی خانه آویزان کنید.

 

۱۴- کف خانه را همیشه تمیز و نسبت به ورود اولین سری مورچه‌ها دقت داشته باشید.

با دیدن تک مورچه‌ای که به هر جا سرک می‌کشد یادتان باشد، آن مورچه پیشرو یا پیشاهنگ است که به دنبال منابع غذایی جدید می‌گردد. اگر این مورچه با اطلاعات جمع‌آوری کرده به لانه برنگردد، خانه شما همچنان در امان خواهد بود.

 

۱۵- میوه‌ و شیرینی‌ مانند آهن‌ربا مورچه و حشرات را به خود جذب می‌کنند، آن‌ها را در یخچال یا داخل ظروف دربسته نگه دارید.

منابع:

۹صبح

جام نیوز

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=3837