در هوای بارانی و برفی چگونه رانندگی کنیم؟

در هوای بارانی و برفی چگونه رانندگی کنیم؟

در هوای بارانی و برفی چگونه رانندگی کنیم؟ معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا تأکید کرد: اگر هنگام بارش باران مجبور به گرفتن ترمز شدیدی شدید، چندبار به طور پیاپی پا را روی ترمز فشار دهید. با این کار از لیزخوردن ماشین جلوگیری خواهید کرد.

سرهنگ جهانی معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا، رعایت نکات زیر به هنگام رانندگی در روزهای بارانی و برفی به افزایش ایمنی در رانندگی می‌انجامد.
۱-هنگام بارندگی ،حداکثر سرعت های مجاز تعیین شده برای معابر مختلف کاهش می یابد و شما باید با سرعت کمتری رانندگی کنید.
این احتیاط در سرعت برای وقتی که تازه باران شروع شده هم صادق است. یعنی وقتی که تازه زمین، تر شده اصطکاک کاهش می یابد. به خصوص در اوایل بارندگی، یه علت مخلوط شدن آلودگی های سطحی مانند روغن ماشین و گرد و خاک که به طور معمول روی سطح همه خیابان ها و جاده ها وجود دارد حتی خطر جدی تر هم می شود.
۲- اگر هنگام بارش باران مجبور به گرفتن ترمز شدیدی شدید، چندبار به طور پیاپی پا را روی ترمز فشار دهید.
با این کار از لیزخوردن ماشین جلوگیری خواهید کرد. البته رانندگان ماشین هایی که به ترمز ABS مجهزند، خیالشان از این بابت راحت‌تر است زیرا این ترمزها برای لیز نخوردن در چنین شرایطی طراحی شده اند.
۳- شاید این سوال پیش بیاید که هنگام سرخوردن، چگونه خودرو را متوقف کنیم؟ بهترین کار این است که اعتماد به نفس داشته و به خود مسلط باشیم.
از ترمز کردن بپرهیزید زیرا ضربه زدن به ترمز روی سطح لغزنده چرخ ها را قفل می کند و باعث لغزش و سر خوردن بیشتر می شود. باید در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو سر می خورد( فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد در جهت دلخواه خود حرکت کنید. خیلی آهسته روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود یا آرام روی گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد.
۴- از سبقت گرفتن بپرهیزید.
چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرو می زند که باعث سر خوردن آن می شود و خودرو در جهت عکس حرکت بر می گردد. در عین حال خودرو را در دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید. زیرا در این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و حداکثر کنترل را به راننده می دهد.
۵- از برداشتن پای خود از روی گاز به طور ناگهانی خودداری کنید و پدال گاز را به طور متعادل نگه دارید تا از سر خوردن خودرو در این وضعیت جلوگیری کنید.
هنگامی که خودرو “بکسوات” کرد از گاز دادن های بی مورد و چرخاندن سریع چرخ ها خودداری کنید. زیرا این عمل علاوه بر این که نتیجه مثبتی ندارد، خودرو را نیز عمیق تر و کامل تر در گل و لای فرو می برد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *