عینک هراسی؛ ۹ توصیه آرایشگران به خانم های عینکی

عینک هراسی؛ 9 توصیه آرایشگران به خانم های عینکی

عینک هراسی؛ ۹ توصیه آرایشگران به خانم های عینکی؛ یکی از گله‌های برخی از خانم‌هایی که عینک می‌زنند، این است که عینک زیبایی چشمان آنها را مخفی می‌کند و با وجود آن نمی‌توانند آرایش کنند. در عین حال، این باور از قدیم وجود داشته که عینک به مرور باعث گود رفتن زیر چشم و کبودی اطراف چشم می‌شود.

یکی از گله‌های برخی از خانم‌هایی که عینک می‌زنند، این است که عینک زیبایی چشمان آنها را مخفی می‌کند و با وجود آن نمی‌توانند آرایش کنند. در عین حال، این باور از قدیم وجود داشته که عینک به مرور باعث گود رفتن زیر چشم و کبودی اطراف چشم می‌شود. بیشتر خانم‌ها و برخی از آقایان سعی می‌کنند یا عینک را کلا کنار بگذارند یا به نحوی آن را با لیزر و لیزیک جایگزین کنند. در «میزگرد زیبایی» این هفته به درخواست جمعی از خوانندگان «سلامت»‌نگاهی به مشکلاتی داریم که ممکن است عینک ایجاد کند و برای آن راه‌حل‌هایی معرفی می‌کنیم.
وقتی می‌خواهید آرایش کنید، حتما به فریم عینکتان توجه کنید. اگر عینکتان فریم ندارد یا فریم آن سبک است، سعی کنید ظاهرتان طبیعی‌تر باشد تا چهره‌تان جذاب‌تر شود. رنگ‌هایی را برای آرایش‌تان انتخاب کنید که به زیبایی چشم و رنگ پوستتان بیفزاید. برای این کار لازم نیست کاری کنید که آرایش‌تان با عینک سازگاری داشته باشد! آرایش‌تان را با رنگ‌های خوب در زیر عینک به نمایش بگذارید.
١. سایه‌ای که عینک روی چهره ایجاد می‌کند، صورت را نازیبا می‌کند. ابتدا باید با آرایش این سایه را محو کنید.
۲٫ اگر زیر چشم‌هایتان یا ‌هاله سیاهرنگی ایجاد شده یا پف دارد از کانسیلر برای محو کردن آنها استفاده کنید. در پایان هم با یک لایه پودر صورت، آن را تثبیت کنید. کانسیلر در افراد عینکی کاربرد بیشتری دارد زیرا استفاده مداوم از عینک در زیر چشم سایه ایجاد می‌کند و محوکننده‌های روشن که نور اضافی را منعکس می‌کنند، در ‌از بین بردن این سایه موثر خواهند بود.
۳٫ عینک تقریبا تمام سطح پلک شما را می‌پوشاند؛ پس برای آرایش چشمتان نیازی به سایه نیست ولی اگر دوست دارید پلک‌هایتان رنگ داشته باشد، از یک رنگ خنثی و ملایم استفاده کنید. زمانی که شروع به سایه زدن می‌کنید از رنگ‌های طبیعی و روشن استفاده کنید. سایه‌های تیره چشمان شما را خسته و خواب‌آلود نشان می‌دهد!
۴٫ برخلاف تصور همه که می‌گویند آرایش پشت عینک دیده نمی‌شود، به شما می‌گوییم که می‌توانید با استفاده از خط چشم پهن، فرمژه و ریمل حجم‌دهنده به چشمان‌تان جلوه بیشتری بدهید که حتی از پشت شیشه عینک هم مشخص باشد. البته کشیدن خط چشم نازک یا پهن به اندازه فریم عینکتان بستگی دارد. خط چشم‌های نازک مناسب فریم‌های نازک و خط چشم‌های ضخیم مناسب فرم‌های ضخیم هستند.
۵٫ برای زیباتر شدن با عینک طبی رژگونه بزنید! تا به حال دقت کرده‌اید که وقتی عینک می‌زنید و می‌خندید، عینک در جایی به صورتتان برخورد می‌کند. از همان نقطه خط رژگونه را شروع کنید تا صورتتان طبیعی به نظر برسد و پوست گونه‌تان درخشنده و شفاف شود.
۶٫ مژه‌های بلند که با فریم عینک تماس پیدا می‌کنند، احساس فوق‌العاده‌ای به فرد می‌دهند! اگر نگران ریختن ریمل روی عینک هستید از نوع کرمی ریمل استفاده کنید. همچنین می‌توانید از خط چشم مایع در نزدیکی قسمت انتهایی مژه استفاده کنید. برای افراد عینکی ریمل‌های مشکی نسبت به ریمل‌های قهوه‌ای انتخاب بهتری هستند. چند مرتبه مژه‌هایتان را فر دهید تا حالت فر به خود بگیرند. با ترکیب ریمل و فرمژه زمانی که عینک می‌زنید، مژه‌هایتان خیلی زیبا‌تر جلوه خواهند کرد.
۷٫ ابروهای خوش‌حالت و خوش‌فرم راز بزرگی در ایجاد تناسب و زیبایی در چهره است. اگر استفاده همیشگی از عینک طبی این ذهنیت را در شما ایجاد کرده که نیازی به تمیز کردن مداوم ابروها و خوش‌فرم نگه‌داشتن آنها ندارید، در اشتباه‌اید. با وجود عینکی بودن باید به فرم و زیبایی ابروهایتان اهمیت بدهید و بدانید به همان اندازه در زیبایی چهره شما نقش دارد.
۸٫ اگر چشمانتان دوربین است و شماره آنها بالاست، باید بدانید پشت عدسی‌های این عینک‌ها درشت‌تر به نظر می‌رسند. پس بهتر است برای آرایش کردن چشم از سایه‌های تیره‌تر در اطراف چشم‌ها استفاده کنید تا آنها را کوچک‌تر نشان دهند. هرگز گوشه داخلی چشم را روشن نکنید زیرا آنها را بزرگ‌تر نشان خواهد داد. از یک رنگ سایه در پشت چشم استفاده کنید و خط چشم تیره بکشید.
۹٫ اگر شماره چشم‌هایتان پایین است و از عینک نزدیک‌بین استفاده می‌کنید، چشم‌هایتان پشت عینک کوچک‌تر نشان داده می‌شود. برای اینکه بتوانید آنها را درشت‌تر نشان دهید، بهتر است در بالای چشم‌ها از خط چشم استفاده کنید و پشت پلک را با سایه‌های سبک‌تر و روشن‌تر بپوشانید تا چشم‌ها بزرگ‌تر به نظر برسند. همچنین می‌توانید گوشه داخلی چشم را روشن‌تر کنید.
سمیه مقصودعلی

چه افرادی می‌توانند لیزیک کنند؟

جراحی لیزر چشم عملی است که به افرادی که عینک می‌زنند، توصیه می‌شود اما برخی افراد در مقایسه با دیگران داوطلب بهتری برای این عمل هستند. در این میان می‌توان به افرادی اشاره کرد که محدودیت‌های شغلی دارند، مثلا آتشنشان یا چترباز هستند یا غواصی کار می‌کنند و شناگرند. استفاده از عینک برای این افراد خواه‌ناخواه کار سختی است.
گروه دوم افرادی هستند که به دلایلی نمی‌توانند از عینک استفاده کنند، مثلا بینی استخوانی و قوز‌دار دارند و استفاده از عینک برای ۱۲-۱۰ ساعت برایشان غیرقابل‌تحمل است. یا به‌دلیل عمل بینی یا انحراف آن و فشاری که عینک وارد می‌کند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند. گاهی نیز پشت گوش برخی از افراد که حساسیت‌های پوستی دارند با استفاده از عینک قرمز و دچار اگزما می‌شوند. این افراد معمولا از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند اما گاهی همین کار باعث قرمزی و عفونت در چشمشان می‌شود.
در نهایت، گروهی از افراد هم هستند که با عینک مشکل خاصی ندارند اما چشمان زیبایی دارند و دوست ندارند چشمانشان پشت عینک مخفی شود. همه این افراد می‌توانند عمل لیزر چشم انجام دهند به‌شرطی که نمره چشم آنها ثابت شده باشد. بهترین سن برای انجام این عمل ۲۰-۱۸ سالگی است. البته اگر شماره عینک پایین باشد؛ یعنی نمره چشم ۵-۲ باشد، حتی اگر بعدها شماره عینک بالا برود، امکان اصلاح مجدد وجود دارد، اما افرادی که شماره عینکشان بالاست، مثلا۱۰-۸ است، فقط یک بار می‌توانند عمل لیزیک انجام دهند. به همین دلیل باید اول مطمئن شد که شماره چشم ثابت شده یا نه. در این گروه از افراد معمولا شماره چشم تا ۳۰ سالگی بالا می‌رود.
هنگام مراجعه فرد به چشم‌پزشک، وی از چشم عکس می‌گیرد و در صورتی که چشم از نظر ساختمانی سالم باشد، عمل انجام می‌شود. افرادی که اشک خیلی کمی دارند، معمولا نمی‌توانند عمل لیزیک انجام دهند زیرا بعد از عمل معمولا میزان اشک چشم کمتر می‌شود و افراد به دردسر خواهند افتاد. یکی از سوالات بیشتر خانم‌ها این است که آیا بعد از عمل می‌توانند آرایش کنند یا نه؟ معمولا ۳-۲ هفته بعد از عمل امکان آرایش وجود دارد، به‌شرطی که مواد آرایشی داخل چشم نرود. استفاده از لنز‌های رنگی نیز ۱ ماه بعد از عمل در حد ۳-۲ ساعت مانعی ندارد.
دکتر مسیح ‌هاشمی
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

درباره عینک

متاسفانه در میان برخی از اقشار جامعه هنوز نگاه مثبتی به عینک وجود ندارد. هنوز در بسیاری از خانواده‌ها اینکه دختر عینکی شود را ناخوشایند می‌دانند و این باور هنوز در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها پایدار است. خیلی از این خانواده‌ها عینک زدن به چشم را بسیار زشت می‌دانند و از هر ترفندی برای فرار از عینک استفاده می‌کنند. باورهای اشتباهی که بسیار رایج هم هست؛ مثل اینکه دور چشم گود می‌شود، چشم فرورفته می‌شود، روی بینی جای عینک می‌ماند یا بعد از عینک زدن دیگر بدون عینک نمی‌توانی ببینی و مجبوری تا آخر عمر عینک بزنی، باعث شده برخی از افراد از عینک زدن بترسند. برخلاف ایران، برخی دیگر از کشورها مثل ژاپن اصلا عینک زدن را عیب نمی‌دانند و درست از آن استفاده می‌کنند. اگر چشم فردی به عینک نیاز دارد، باید از آن استفاده کند و نباید بهانه‌ بگیرد.
برای اینکه عارضه‌ای نداشته باشد باید درست انتخاب شود. از طرفی، افراد باید بر اساس آناتومی و فرم چهره‌شان عینک انتخاب کنند، دقیقا مثل لباسی که اگر به تن بنشیند و اندام باشد اندام را زیبا نشان می‌دهد و اگر تنگ یا گشاد باشد یا به فرم بدنی نباید، ظاهر را بد جلوه می‌دهد. هنگام انتخاب عینک باید به سبکی و سنگینی آن هم دقت کرد و دقیقا عینکی به اندازه صورت خرید. البته اگر فردی ترجیح می‌دهد عینک استفاده نکند، گزینه‌های دیگری مثل لنز و لیزیک هم وجود دارد که هر یک خوبی‌ها و بدی‌های خاص خود را دارند.
دکتر محمد بابایی/ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا…(عج)

منبع: هفته نامه سلامت

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=7011

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *