آیا کورتاژ دردناک است؟

آیا کورتاژ دردناک است؟

 

باز شدن دهانه رحم با درد همراه است اما با کمک بی حس کننده ها می توان از شدت یافتن این درد پیشگیری کرد اکثر بانوانی که کورتاژ می شوند به واسطه جمع کردن بدنشان باعث شدت یافتن احساس درد در رحم خود می شوند هرچند آستانه تحمل درد بانوان مختلف متفاوت است.

باز شدن دهانه رحم با درد همراه است اما با کمک  بی حس کننده ها می توان از شدت یافتن این درد پیشگیری کرد اکثر بانوانی که کوررتاژ می شوند به واسطه جمع کردن بدنشان باعث شدت یافتن احساس درد در رحم خود می شوند هرچند آستانه تحمل درد بانوان مختلف متفاوت است.

بیهوشی برای کورتاژ

اکثر کورتاژها به صورت بیهوشی عمومی انجام می شوند. این عمل زمان زیادی نمیبرد و این بیهوشی نیز به سرعت خاتمه یافته و بیمار مرخص می شود. برخی از بانوان تمایل به استفاده از روش  بلوک نخاعی یا اپیدورال دارند ولی این روش  بیهوشی و بهبود پس ز آن زمان بر است  برخی بیماران شجاع و نترس درخواست بی حسی موضعی داده یا می خواهند بدون بیهوشی کورتاژ شوند.

کورتاژ به چه صورت است؟

این عمل در اتاق  مخصوص یا در کلینیک پزشکی صورت میگیرد. بعد از بیهوش شدن بیمارر و در حالتی شبیه به معاینه واژن ، این ناحیه و دهانه رحم ضدعفونی و پاک می شود. با  گرفتن بخش بالایی دهانه رحم، به وسیله ابزار مخصوص. دیلاتور فلزی به وارد آن شده و رحم را با ز میکند.

پس از اتساع ، کورت به داخل رحم فرستاده می شود و مخاط های  رحم را می خراشد پس از اینکه به قدر کافی این دیواره رحم خراشیده شد و نمونه برداری از بافت آغاز می شود. سپس برای آزمایش های مخصوص به بخش های مربوطه ارسال می شود.

پس از خارج کردن محتویات غیر طبیعی از رحم، کورتاژ متوقف خواهد شد..گاهی اوقات با روش هیستروسکوپی  قبل ازکورتاژ به معاینه دقیق رحم پرداخته می شود.

عوارض جانبی کورتاژ

کورتاژ عوارض خطرناکی برای زنان دربرندارد. اکثر خونریزی های واژینال و درد های لگنی پس از این عمل طبیعی است. که با مصرف داروهای مسکن قابل درمان خواهد بود.

خطرناک ترین عارضه ناشی از کورتاژ سوراخ شدن رحم به وسیله دیلاتور یا کورت است. پس از این عارضه  بدن به صورت طبیعی آن را بازسازی خواهد کرد.

بانوانی که با دچار تنگی دهانه رحم هستند بیشتر در معرض خطر این عارضه قرار دارند. با آلودگی رحم یا سابقه عمل سزارین ریسک این عارضه افزایش خواهد یافت.

آسیب به دهانه رحم هم از عوارض جانبی کورتاژ است. عمل کورتاژ می تواند باعث بروز هر نوع پارگی یا بریدگی در دهانه رحم شود. که با کمک  داروهای موضعی برای پیشگیری از خونریزی قابل درمان خواهد بود.که در صورت لزوم دهانه رحم بخیه زده می شود که همیشه هم این اتفاق نمی افتد.

خونریزی و عفونت هم از دیگر عوارض جانبی کورتاژ هستند. اغلب خونریزی ها خفیف بوده وبه سرعت درمان می شوند. عفونت بسیار کم اتفاق می افتد و به وسیله مصرف آنتی بیوتیک رفع خواهد شد. اکثر افراد پس از عمل کورتاژ نیاز به دارهای آنتی بیوتیکی پیدا نمی کنند اما در مبتلایان به مشکلات قلبی، پزشک قبل و بعد از کورتاژ و به منظور جلوگیری از خارج شدن باکتری از واژن به دریچه های قلب آلوده مصرف آنتی بیوتیک را توصیه میکند.

ترس از کورتاژ

ترس از کورتاژ یک رفتار طبیعی میان بانوان است. اگر قرار است کورتاژ شوید و از انجام این کار واهمه به خود استرس وارد نکنید این عمل لازم است انجام شود و در صورت انجام ندادن آن ممکن است سلامتی تان به خطر بیفتد در صورت انجام ندادن این عمل عوارض جبران ناپذیری در انتظار شما خواهد بود. در صورت ماندگار شدن بقایای حاملگی در رحم با خونریزی شدید مواجه خواهید شد همچنین انواع عفونت های رحمی و چسبندگی و نازایی در انتظارتان خواهد بود که می تواند منجر به از دست دادن رحمتان شود.

منبع: الو دکتر

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=18571

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *