راه های مراقبت از دندان های شیری کودکان

راه های مراقبت از دندان های شیری کودکان


داشتن روال منظم برای تمیز کردن دندان های شیری کودکان و رعایت بهداشت دهان او، امری ضروری است و در این باره راهنمایی های زیادی برای والدین در دسترس است.


داشتن روال منظم برای تمیز کردن دندان های شیری کودکان و رعایت بهداشت دهان او، امری ضروری است و در این باره راهنمایی های زیادی برای والدین در دسترس است.

راهنمای خمیر دندان

با درآوردن اولین دندان های شیری کودک شما می توانید از خمیردندان فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان او استفاده کنید.

ضرورتی ندارد که حتما به دنبال خرید خمیردندان ویژه کودکان باشید چون شاید بسیاری از آنها به اندازه کافی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، فلوراید نداشته باشد.

کودکان در تمام سنین می توانند از خمیردندان خانواده استفاده کنند تا زمانی که حداقل میزان غلظت فلوراید آن بین ۱.۳۵ تا ۱.۵ قسمت در میلیون باشد.

باید اطمینان حاصل کنید که کودک خمیردندان را نمی بلعد.

برای کودکان زیر سه سال میزان خمیردندانی که به کار می رود باید کمتر از یک دانه نخود باشد.

راهنمای مسواک زدن

مسواک زدن دندان های کودک باید دو بار در روز باشد و دو دقیقه نیز زمان آن طول بکشد. یک بار قبل از خواب و یک بار در طول روز.

کودکان را باید تشویق کرد خمیردندان اضافی را از دهان خود خارج کنند و دهان را با مقدار زیادی آب شستشو دهند.

نظارت بر مسواک زدن کودک تا زمانی که به هفت یا هشت سالگی برسد، ضروری است. می توانید در حضور کودک خودتان مسواک بزنید و چگونگی انجام آن را به او بیاموزید.

استفاده از یک آینه زمانی که کودک مسواک می زند، برای تماشای نحوه مسواک زدنش و طرز قرار گیری قلم مسواک می تواند مفید باشد.

مراقبت های اولیه برای دندان کودک

با ظاهر شدن دندان های شیری، کودک خود را نزد دندان پزشک ببرید و آنهم برای شناسایی هر گونه مشکلات دهان و دندان در مراحل اولیه و کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندان.

فراموش نکنید که مراجعه به دندان پزشک ترس و نرگانی کودک را برای بازدیدهای آینده کاهش می دهد.

چک آپ های منظم شش ماه یک بار برای دندان کودکان توصیه می شود.

از سن سه سالگی به بعد کودکان باید حداقل دو بار در سال برنامه وارنیش فلوراید تراپی داشته باشند.

فیشور سیلانت نیز در سنین هفت یا هشت سالگی به بعد ضروری است. به طور معمول اولین دندان دایمی که در دهان کودک ظاهر می شود، دندان شماره شش یا اولین دندان آسیای بزرگ است. در برخی از کودکان، سطح جونده دندان شش تازه رویش یافته، دارای شیارها و فرو رفتگی ‌های عمیقی است که با مسواک زدن تمیز نمی‌ شود و خرده‌ های مواد غذایی و میکروب‌ ها در داخل این شیارها قرار می‌ گیرد و باعث پوسیدگی دندان می‌ شود. قبل از اینکه شیارهای عمیق دندانی سبب پوسیدگی دندان شوند، دندانپزشک شیارهای عمیق را با مواد فیشورسیلانت کم عمق می کند، به طوری که با مسواک زدن سطح جونده دندان براحتی تمیز شود.

منبع:خبرگزاری مهر

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=3069

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *