معماری
سرخط خبرها

عمل وازکتومی سرطان پروستات نمی‌آورد

وازکتومی سرطان پروستات نمی‌آورد

محققان پیش از اعلام کرده بودند که انجام عمل وازکتومی که یکی از راه‌های جلوگیری از باروری در مردان است، خطر ابتلا به سرطان پروستات را در آنها افزایش می‌دهد اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این عمل تاثیری روی بروز این سرطان یا خطر مرگ ناشی از آن ندارد.

محققان پیش از اعلام کرده بودند که انجام عمل وازکتومی که یکی از راه‌های جلوگیری از باروری در مردان است، خطر ابتلا به سرطان پروستات را در آنها افزایش می‌دهد اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این عمل تاثیری روی بروز این سرطان یا خطر مرگ ناشی از آن ندارد.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از رویترز، پژوهشگران کانادایی در بررسی‌های خود، سال‌ها مردانی را که تحت عمل وازکتومی قرار گرفته بودند، بررسی کردند و در هیچ کدام از آنها خطر ابتلا به سرطان پروستات مشاهده نکردند.

سرطان پروستات بعد از سرطان ملانوما، دومین سرطان بدخیم در مردان به شمار می‌رود. محققان دانشگاه تورنتو معتقدند از آنجایی که وازکتومی اصلی‌ترین روش جلوگیری از باروری برای زوج‌های آمریکایی نیست، اما حدود یک درصد از مردان ۲۵ تا ۴۹ سال سالانه از این روش جلوگیری استفاده می‌کنند و طبق آمارهای سال ۲۰۱۲، سالیانه حدود ۵۰۰ هزار عمل وازکتومی در آمریکا انجام می‌شود.

بسیاری از مردانی که تخت این عمل قرار می‌گیرند نگران تأثیر آن روی کیفیت زندگی جنسی یا نگرانی از احتمال باروری و شکست این روش جلوگیری است. نگرانی‌ها از این روش، از سال ۲۰۱۴ آغاز شد که برخی محققان حدود ۱۰ درصد از تومورهای سرطان پروستات و ۲۰ درصد سرطان مرگبار پروستات را به عمل وازکتومی ارتباط دادند.

اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد که ارتباط میان وازکتومی و ابتلا به سرطان پروستات بسیار پایین است و اگر در موردی، چنین ارتباطی مشاهده شود، به نوع سرطان پروستات تهاجمی محدود می‌شود که بسیار نادر است.

دانشمندان در مطالعات اخیر خود، اطلاعات به دست آمده را روی ۳۲۶ هزار و ۶۰۷ مرد ۲۰ تا ۶۵ سال که تحت عمل وازکتومی قرار گرفته بودند، آزمایش کردند و سپس آن را با مردانی در همین سن و سال که وازکتومی نکرده بودند، مقایسه کردند.

محققان، نیمی از این افراد را حدود ۱۰ سال تحت کنترل گرفتند. در این مدت، هزار و ۸۴۳ مرد در میان افرادی که وازکتومی کرده بودند و هزار و ۶۱۹ نفر از افرادی که وازکتومی نکرده بودند، دچار سرطان پروستات شدند. ۵۰ مرد نیز در انتهای تحقیقات بر اثر سرطان پروستات جان خود را از دست دادند.

در این یافته‌ها مشخص شد مردانی که تحت عمل وازکتومی قرار می‌گیرند حدود ۵ درصد بیشتر در معرض سرطان پروستات پیشرفته قرار می‌گیرند و ۴ درصد بیشتر مبتلا به تومورهای پیشرفته می‌شوند و ۶ درصد بیشتر جان خود را از دست می‌دهند. اما تمام این آمار به حدی پایین و تاچیز است که تقریبا نمی‌توان ارتباطی را میان عمل وازکتومی و افزایش ابتلا به سرطان پروستات متذکر شد.

پروستات چیست؟ راه های درمان بیمار پروستات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *