ویلمز , شایع ترین تومور قابل درمان کودکان

ویلمز , شایع ترین تومور قابل درمان کودکان


دبیر بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران با تشریح تومور ” ویلمز ” که شایع ترین تومور در کودکان به شمار می‌رود، گفت: در صورت تشخیص و درمان به موقع، این تومور قابل علاج خواهد بود.


رسیار: فریبا جهانگیری – دبیر بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران با اشاره به اینکه با توجه به شیوع سرطان در کودکان و نداشتن یک سیستم جامع ثبت سرطان کودکان در کشور، قرار است در این کنگره جراحان کودکان از سراسر کشور حضور یابند، اظهار داشت: در کنار ارائه آمارهای مربوط به مراکز درمانی خود بر حسب نوع سرطان، نحوه درمان و میزان موفقیت درمان یا فوت بیماران و نیز تجربیات خاص درمانی، اطلاعات خود را در این حوزه با دیگر جراحان به اشتراک گذارند.

جهانگیری افزود: در این کنگره، همچنین در مورد روش‌های جدید و چالش‌های تشخیصی و درمانی تومورهای شایع سرطانی در کودکان از قبیل تومور ویلمز، نوروبلاستوما، تومورهای کبد و تومورهای بافت نرم بحث خواهد شد و جراحان در مورد شیوه‌های درمانی این تومورها به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.

وی اظهار داشت: پرستاری در سرطان کودکان، راههای دسترسی وریدی در کودکان سرطانی و درمان‌های تسکینی در سرطان کودکان از دیگر مباحث این کنگره پنج روزه را تشکیل می‌دهد.

دبیر بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران یادآور شد: در کنگره امسال انجمن جراحان کودکان ایران در کنار سخنرانی‌ها، چهار پانل برگزار می‌شود که یکی از آنها مربوط به تومور “ویلمز” است.

وی یادآور شد: این تومور که شایع ترین تومور کلیه در کودکان به شمار می‌رود در صورت تشخیص و درمان به موقع قابل علاج بوده و در صورت تاخیر تشخیص یا درگیری عروق اصلی، عمل جراحی آن با پیچیدگی و دشواری همراه بوده و پیش آگهی آن بدتر خواهد شد.

جهانگیری با اشاره به اینکه از دیگر تومورهای شایع در کودکان، تومور نوروبلاستوم است که منشأ اولیه آن سلول‌های بافت عصبی است، افزود: با توجه به اینکه این تومور سبب درگیری غده فوق کلیوی به‌صورت شایع تر می‌شود در این کنگره، پانل ویژه ای به آن اختصاص داده شده است. همچنین در دیگر پانل‌ها به تومورهایی که کبد و بافت‌های نرم مانند عضله را درگیر می‌کند، نیز پرداخته خواهد شد.

وی گفت: از آنجایی که در صورت تشخیص به موقع، بسیاری از سرطان های کودکان قابل در مانند، والدین و پزشکان در مورد پیگیری وضعیت کودک در مواردی که وی دچار تب‌های طولانی، سرماخوردگی‌های مکرر، عفونت، رنگ پریدگی، خستگی و بی‌حالی می‌شود، می‌بایست، بسیار دقت کنند و از کنار آن ساده نگذرند که امیدواریم برپایی چنین کنگره‌هایی و اطلاع رسانی پیرامون آن جامعه را نسبت به توجه به این علایم هر چه بیشتر حساس کند.

دبیر بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران اضافه کرد: در این کنگره ۷۰ عنوان مقاله و گزارش‌های موارد نادر یا پیچیده توسط جراحان، اونکولوژیست‌ها و پرستاران از استان‌های سراسر کشور به صورت سخنرانی ارائه خواهد شد.

وی تصریح کرد: از دیگر مباحث مهم این کنگره پنج روزه، یک سخنرانی با موضوع پیوند مغز استخوان و نقش آن در درمان این بیماران و مباحث جدید مربوط به سلول‌های بنیادی و روش‌های نوین در این حوزه است.

جهانگیری گفت: در پانل‌های این کنگره متخصصان انکولوژیست اطفال (خونشناسی) رادیوتراپیست، رادیولوژیست و پاتولوژیست نیز حضور دارند.

وی خاطرنشان ساخت: با توجه به نقش پررنگ سازمان های مردم نهاد ( NGO ) در حمایت از کودکان سرطانی، سخنرانی افتتاحیه امسال این کنگره به نقش NGO در حمایت از درمان کودکان سرطانی اختصاص داده شده است.

لازم به ذکر است، بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران با رویکرد “سرطان در کودکان” ۲۰ تا ۲۴ اردیبهشت ماه امسال در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی انجمن جراحان کودکان ایران irsps.org مراجعه کنند.

منبع:تسنیم

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=3194

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *