۵ راهکار برای رفع تشنگی در ماه رمضان

5 راهکار برای رفع تشنگی در ماه رمضان

۵ راهکار برای رفع تشنگی در ماه رمضان, در مواقعی که ماه مبارک رمضان با روزهای بلند تابستان مقارن می شود، یکی از مشکلات اساسی روزه داران، بروز تشنگی در طول روز است. ولی سوالی که خیلی برای روزه داران پیش می آید این است که آیا با مصرف زیاد آب درسحر، می توان از تشنگی در طول روز جلوگیری کرد؟

دکتر سلام: در مواقعی که ماه مبارک رمضان با روزهای بلند تابستان مقارن می شود، یکی از مشکلات اساسی روزه داران، بروز تشنگی در طول روز است. ولی سوالی که خیلی برای روزه داران پیش می آید این است که آیا با مصرف زیاد آب درسحر، می توان از تشنگی در طول روز جلوگیری کرد؟

خیر! ماندگاری مایعات مصرفی در سحر پایین بوده و با دفع آن در فاصله کوتاه و در ساعات اولیه روز، آب بدن کاهش می یابد. اگر آب به مدت طولانی تر و تدریجی مصرف گردد، بهتر در بدن ذخیره می شود، ولی مصرف فشرده آن در وعده سحری سبب می شود سریع تر ادرار تولید شده و از بدن دفع گردد.

این حالت به نوع رژیم غذایی افراد نیز بستگی دارد . در صورتی که در مصرف پروتئین ها در سحر افراط گردد، نیاز به آب افزایش می یابد و سبب تشنگی می شود. همچنین اگر غذا شور باشد دفع آب بدن زیاد می شود. پس باید مصرف پروتئین و غذاهای شور را در وعد ه سحری محدود کرد تا از تشنگی در طول روز جلوگیری شود.

از نظر روانی و با بالا بردن روحیه فرد، به گونه ای که او توانایی خو د را برای غلبه بر ساعت ها روزه داری باور کند، شاید بتوان تا حدودی کمک کرد (که وی تشنگی را تحمل کند)، اما این روش برای مدت طولانی اثر ندارد، زیرا هموستاز بدن با از دست دادن آب دچار مشکل می شود.

۵ راهکار طلایی برای رفع تشنگی

۱) هندوانه به شرط رفع تشنگی

– هندوانه از مهم ترین میوه هایی است که می توان از زمان افطار تا سحر استفاده کرد. این میوه سرشار از پتاسیم و مواد معدنی دیگر است و در حالت عادی برای رفع تشنگی در فصل تابستان استفاده می شود.

۲) لیمو ترش، دوست تشنه ها

– شاید فکر کنید که تشنگی با ترشی رابطه مستقیم دارد، این قاعده صحیح نیست؛ یعنی مواد خوراکی ترش نمی توانند در تشنگی شما سهیم باشند، اما نمک و شوری تاثیر مستقیم در تشنگی دارد. لیمو ترش جزو مواد خوراکی است که می تواند رفع عطش کند، البته به شرطی که همراه با نمک استفاده نشود.

۳) میوه تابستانی بخورید

– زردآلو، توت فرنگی، هلو و خیار تاثیر زیادی در رفع تشنگی دارند و می توانند از تعرق زیاد بدن و در نتیجه ایجاد حس تشنگی جلوگیری کنند.

۴) چای پر رنگ ممنوع

– در حالت عادی هم نوشیدن چای پر رنگ می تواند باعث ایجاد تشنگی های مکرر شود، پس بهتر است که از فاصله افطار تا سحر از نوشیدن زیاد چای پر رنگ یا شیرین خودداری کنید.

۵) خاکشیر بخور، تشنه نشو

– خاکشیر مهم ترین ماده برای از بین بردن تشنگی تابستانه و عطش روزه است. بهتر است که خاکشیر را در وعده افطار استفاده کرده و حتما از لیمو ترش هم برای مزه دار کردن آن و دو برابر کردن خاصیت ضد تشنگی آن استفاده کنید.

تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=13000

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *