نکاتی درباره استفاده شیشه شیر نوزاد

نکاتی درباره استفاده شیشه شیر نوزاد

نکاتی درباره استفاده شیشه شیر نوزاد؛ برخی از بچه ها شیشه ای را دوست دارند که تا حد امکان به سینه مادر شباهت داشته باشد تا بتوانند حس تجربه شیرخوردن از سینه مادر را با خود حفظ کنند.

برخی از بچه ها شیشه ای را دوست دارند که تا حد امکان به سینه مادر شباهت داشته باشد تا بتوانند حس تجربه شیرخوردن از سینه مادر را با خود حفظ کنند.

کدام نوع شیشه شیر برای کودک مناسب است؟

شیردهی با سینه مادر بهترین روش است، موافقید؟ اما اگر شاغل باشید و بخواهید یک روز بعدازطهر را به‌دور از کودک‌تان بیرون از خانه بگذرانید مجبور هستید که شیر را پمپاژ کرده و داخل شیشه شیر برای فرزندتان کنار بگذارید. خب، تا این‌جا هیچ مشکلی نیست! اما سوال اصلی این است که چه نوع شیشه شیری برای کودک مناسب است؟ اگر به‌دلیل مشغله‌های کاری نمی‌توانید اغلب اوقات خودتان به بچه شیر بدهید و دل‌تان می‌خواهید رابطۀ مناسب و عاطفی را با کودک‌تان حفظ کنید باید بدانید که کدام یک از شیشه شیرهای موجود برای شیردهی به فرزندتان مناسب است. خوش‌بختانه راه‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد که بتوان با رعایت آن‌ها علی‌رغم دور ماندن از کودک، رابطۀ عاطفی مرتبط با شیردهی را میان مادر و کودک حفظ کرد.

از چه زمان می‌توان از شیشه شیر استفاده کرد؟

متخصصان شیردهی به کودک بر این باورند که مادر باید برای یک مدت زمانی شیردهی به کودک را خودش انجام دهد تا این روند کامل در ذهن کودک نهادینه شود و سپس می‌تواند از شیشه شیر استفاده کند. این دورۀ زمانی بین ۲ تا ۳ هفته به طول می‌انجامد. از سویی دیگر، اگر این دورۀ زمانی طولانی شود، برای نمونه، تا ۶ ماه ادامه یابد، کودک شیشه شیر را پس میزند و آن‌را نمی‌پذیرد. این مسئله برای مادری که می‌خواهد در یک مهمانی شرکت کند یا به یک مسافرت کوتاه برود، مدت زیادی از روز را سرکار باشد یا این‌که بخواهد یک روز استراحت کند شرایط را دشوار می‌سازد!

این به این معنی است که زمان درست برای انس دادن بچه با شیشه شیر، بین ۳ تا ۶ هفتگی است. از این زمان به بعد، هفته‌ای یک یا دو بار با شیشه به بچه شیر بدهید ( بگذارید این‌کار را پدر یا مادربزرگ انجام بدهد)؛ این امر کمک می‌کند تا علی‌رغم شیردهی با شیشه، رابطۀ عاطفی مرتبط با شیردهی با سینۀ مادر نیز حفظ شود. فراموش نکنید که هر زمانی که قرار است از کودک دور باشید، شیر خود را پمپاژ کنید و در بطری برایش آماده بگذارید.

شیشه شیرهای مختلف چه تاثیراتی دارند؟

خیلی دلم می‌خواست که بتوانم یک قانون صریح و محکم در این مورد به شما ارائه کنم ولی حقیقت این است که هر بچه و هر موقعیتی با بچه و موقعیت دیگر تفاوت دارد و در هر مورد شیشۀ شیر مطلوب می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال، اگر شما قرار است که برای دفعات معدودی از شیشه شیر برای شیردهی به کودک خود استفاده کنید، ممکن است با مقاومت زیادی از جانب کودک خود روبه‌رو شوید؛ ولی جای نگرانی نیست زیرا تنها در موارد بسیار نادری چنین اتفاقی روی می‌دهد. برخی از بچه‌ها، اولین شیشه‌ای که مادر به آن‌ها می‌دهد را به‌راحتی می‌پذیرند. اما برخی دیگر از بچه‌ها کمی سخت‌گیر هستند. هیچ وقت همسایۀ شاغلم را فراموش نمی‌کنم که مجبور شد ۱۲ شیشه شیر مختلف را امتحان کند تا بلخره کودکش یکی را قبول کند! اما توصیه می‌کنم که سعی کنید نگرشی مثبت داشته باشید و باخودتان بگویید که شیشه شیر انتخابی شما مناسب است و کودک هم به‌راحتی آن‌را قبول می‌کند؛ گاهی نگرانی شما به کودک انتقال می‌یابد و او نیز به‌همین دلیل  شیشه را نمی‌پذیرد و رد می‌کند!

اهمیت تنظیم زمانی شیردهی با شیشه

یکی از مهم‌ترین موارد در شیردهی با کمک شیشه شیر، زمان‌بندی مناسب است؛ این امر بسیار اهمیت دارد و حتی از انتخاب نوع شیشه شیر هم مهم‌تر است. با رعایت مناسب این مورد می‌توانید ریتم و احساس شیردهی با سینه را به بچه القا کنید و علی‌رغم شیردهی با شیشه رابطۀ عاطفی شیردهی با سینه را با کودک حفظ کنید. به‌همین منظور لازم است که پیش از شروع شیردهی با شیشه شیر، موارد مرتبط با این زمان‌بندی‌های منظم و چگونگی القای حس شیردهی با سینه را به خوبیاز پزشک خود بی‌آموزید.

منبع: پارسه گرد – نام مترجم: ملوک دانشمند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *