مادر خطاب کردن خانم های میانسال منطقی نیست !

مادر خطاب کردن خانم های میانسال منطقی نیست !

در چند دهه اخیر در مورد زنان میانسال و مسن تر خطاب عامیانه «مادر» به مرور جای «خانم‌» را گرفته است، در حالی که مادر گفتن به یک زن ناشناس معنی ندارد، به جز این که به طور غیرمستقیم سن و سال او را به رخش بکشند که برای اکثریت زنان، خوش آیند نیست و اگر منظور احترام باشد، همان عنوان خانم به حد کافی محترمانه است.

«مادر» خطاب کردن خانم های میانسال و سالخورده از کوچه و بازار هم گذشته و در اماکنی مانند ادارات، بانک‌ها، شرکت‌ها، مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، آژانس‌ها، مراکز درمانی و حتی فرودگاه‌ها ورد زبان بسیاری از کارمندان آن‌ها شده است، ضمن آن که به موازات عنوان مادر، از عنوان حاج خانوم هم در همه جا استفاده می‌شود که اصولاً درست نیست، چون تنها زنانی که به زیارت خانه خدا مشرف شده‌اند، مستحق این عنوان هستند نه هر زن ناشناسی که با او طرف می‌شویم!

من به دلیل حساسیت بیشتر زنان موضوع مادر گفتن به آنان را مطرح کرده‌ام، و یادآور می‌شوم که مردان مسن هم در چند دهه اخیر، به تدریج از آقا به پدر و حاج آقا تبدیل شده‌اند!

شاید این پدیده ناشی از نفوذ اقشار خاصی با فرهنگ خاص خود در جامعه ما باشد، اما به هر حال برازنده نیست که مردم عصر ما مثل زمان‌های قدیم یکدیگر را پدر، مادر،‌عمو، برادر و همشیره خطاب کنند. جا دارد به هر وسیله ممکن طرز خطاب کردن درست برای عموم فرهنگ‌سازی شود و مدیران و کارفرمایان در همه جا به کارکنان خود تأکید کنند که در برخورد با مراجعان در هر سنی، عنوان خانم و آقا را به کار برند.

منبع: زونامه اطلاعات – شهرزاد محبی

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=6343

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *