چطور افراد دروغگو را بشناسیم ؟

چطور افراد دروغگو را بشناسیم ؟

در اینجا راهکارهایی را که روان شناسان برای شناسایی افراد دروغگو پیشنهاد داده‌اند برای شما آماده کرده‌ایم.بسیاری از افراد بر این باورند که دروغ ها به‌ خصوص دروغ های مصلحتی نه تنها بی‌ضرر بوده بلکه مفید و موثرند.

در اینجا راهکارهایی را که روان شناسان برای شناسایی افراد دروغگو پیشنهاد داده‌اند برای شما آماده کرده‌ایم.بسیاری از افراد بر این باورند که دروغ ها به‌ خصوص دروغ های مصلحتی نه تنها بی‌ضرر بوده بلکه مفید و موثرند. اما در واقع حتی افرادی که عادت به گفتن دروغ‌های مصلحتی دارند، صادقانه رفتار نمی‌کنند و ممکن است باعث شوند افراد دیگر دروغ آنها را باور کرده و طبق آن اقدامات مختلفی را انجام دهند.

گاهی اوقات افراد برای خوشحال کردن طرف مقابل و یا تعارف کردن با او دروغ می‌گویند. با وجود اینکه دروغ های مصلحتی نیز گاهی می‌توانند مضر باشند اما مشکل اصلی دروغ های بزرگی است که باعث آسیب و صدمه می‌شوند. در اینجا راه هایی برای تشخیص دروغ و فرد دروغگو را به شما آموزش می‌دهیم.

۱. حرکت چشم

حرکت چشم می‌تواند یکی از نشانه‌هایی باشد که نشان می‌دهد طرف مقابل دارد به شما دروغ می‌گوید. دلیل این حرکت‌های چشم، عملکرد نیمه چپ و راست مغز است. در واقع فردی که در حال تجسم و تصور یک رویداد است (دروغ می‌گوید) به راست نگاه می‌کند و هنگام به یاد آوردن یک رویداد (راست گفتن) به چپ نگاه می‌کند.

۲. جزییات بیش از حد

بر اساس تحقیقاتی که بر روی رفتارهای مشاهده‌ شده از افراد برای شناسایی افراد دروغ گو انجام شد، نشان داده شد که افراد دورغگو از جزییات بیشتری برای توصیف امور در صحبت‌های خود استفاده می‌کنند. در واقع صحبت‌های افراد دروغگو کم‌تر منطقی به نظر می‌آید، به عنوان مثال دروغ‌گو‌ها کمتر از ضمیرهای شخصی استفاده می‌کنند آنها طوری از یک رویداد صحبت می‌کنند که انگار خود در آن شرکت نداشته‌اند و از دور آن را دیده‌اند.

۳. رفتارهای غیر عادی

گاهی اوقات استرس و نگرانی افراد هنگام دروغ گفتن کاملا مشخص می‌شود و به راحتی قابل تشخیص است. علاوه بر این، ما می‌توانیم به‌ راحتی رفتار غیر عادی در افرادی که آنها را به‌ خوبی می‌شناسیم را تشخیص دهیم. نمونه‌هایی از این رفتار‌ها یا واکنش های غیر عادی از این جمله‌اند:

  • بالا رفتن ناگهانی صدا
  • لرزش صدا
  • گشاد شدن مردمک چشم
  • بالا آوردن چانه

۴. دمای بدن

تحقیقات حاکی از آن است که هنگام دروغ گفتن درجه حرارت بدن فرد دروغگو افزایش می‌یابد و درجه حرارت افرادی که در حال بازگو کردن حقیقت هستند در طول صحبت آنها ثابت است.

منبع:بازده

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=3938

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *