عوامل ناباروری و نازایی در اطراف ما هستند !

عوامل ناباروری و نازایی در اطراف ما هستند !

عوامل ناباروری و نازایی در اطراف ما هستند؛ نازایی یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های جامعه ایرانی است که در دهه‌های اخیر به علت تغییر سبک زندگی مردم به‌ویژه زنان بسیار شایع شده است.

«نازایی» یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های جامعه ایرانی است که در دهه‌های اخیر به علت تغییر سبک زندگی مردم به‌ویژه زنان بسیار شایع شده است. عوامل زیادی منجر به بروز «نازایی» می‌شوند و بسیاری از آنها به سبک نادرست زندگی و کم‌توجهی به سلامتی مربوط می‌شوند. به همین دلیل ما در گفتگو با زهرا محسن‌پور قاضی جهانی، کارشناسس مامایی و طب سنتی، درباره عوامل بروز نازایی در خانم‌ها پرسیدیم . با ما همراه باشید :

 

عواملی که منجر به نازایی می‌شوند

– سن
– استرس
– رژیم غذایی نامناسب و ناسالم
– چاقی یا لاغری بیش از اندازه
– ورزش‌های شدید
– سیگار
– بیماری‌های مقاربتی
– بیماری‌هایی که بر تولید هورمون اثر می‌گذارند: بیماری‌هایی مانند کم‌کاری یا پُرکاری تیروئید چون غده تیروئید جزو غده‌هایی است که روی تخمدان اثر مستقیم دارد.
– عفونت‌های مختلف: متاسفانه اخیرا در بین خانم‌ها بسیار زیاد مشاهده می‌شوند به‌طوری که این عفونت‌ها قادرند کانال‌ها یا لوله‌های تخمدانی را کاملا مسدود کنند. عفونت‌های لگنی یا کلامیدیا که بسیار شایع شده‌اند از این قبیل‌اند. بیمار مبتلا به کلامیدیا ممکن است تنها سوزش مجاری ادرار داشته باشد یا بدون علامت باشد و قدرت باروری خود را از دست بدهد.

عوامل ناباروری و نازایی در اطراف ما هستند !

– افزایش سن ازدواج و سن باروری: یکی از عوامل جدی نازایی است قابلیت باروری در ۱۵ سالگی در حدود ۱۵ درصد است در صورتی که این معیار در ۲۰ سالگی به ۲۰ درصد می‌رسد. خانم‌ها در ماهِ اولِ اقدام برای بارداری، ۲۰ درصد شانس دارند بنابر‌این همه خانم‌ها نباید انتظار داشته باشند که در ماه اول باردار شوند اما این شانس در ماهِ سومِ اقدام به ۶۰ تا ۷۰ درصد و در ماهِ ششم به ۹۰ درصد می‌رسد. پس از آن با بالا رفتن سن، قابلیت باروری هم کم می‌شود. سن طلایی اقدام برای بارداری ۱۹ تا ۳۵ سال است و این بازه سنی نمایانگر قدرت باروری خانم‌ها است.هرچند که از سن ۳۰ تا ۳۵ سالگی هم امکان باروری وجود دارد اما در این ۵ سال معمولا قدرت تخمک‌گذاری خانم‌ها ضعیف می‌شود.
همچنین بسیاری از خانم‌های بالای ۳۵ سال که برای بارداری اقدام می‌کنند متوجه می‌شوند دچار چسبندگی رحم هستند و این اختلال باعث نازایی آنها شده است. این اختلال در طول زمان به وجود می‌آید و ممکن است فردی در هنگام ازدواج چسبندگی رحم نداشته باشد اما به تدریج پس از چند سال دچار آن شود.
– عدم رعایت بهداشت: خانم‌ها حتما باید روزانه لباس زیر خود را تعویض کنند، همیشه خود را از جلو به عقب خشک کنند، هفته‌ای یک یا دو روز بیشتر از ژل‌های شستشو استفاده کنند،‌شورت را تنها با صابون بشورند و در آفتاب خشک کنند و اگر این امکان را ندارند می‌توانند از اتو برای خشک کردن آن استفاده کنند، جنس شورت باید نخی باشد (هر دو روی آن)، با شروع اولین ترشحات غیر عادی که همراه با سوزش، خارش و بو است حتما به پزشک مراجعه کنند. ترشحات بی‌رنگ مشکلی ندارد اما ترشحات زرد رنگ را جدی بگیرند. به‌طور کلی خانم‌ها باید نسبت به تغییرات بدنی‌شان حساس باشند و به آنها توجه کنند و اجازه ندهند مشکل‌شان حاد شود.
– خود درمانی: یکی از مسائلی است که باعث دردسر‌های فراوانی می‌شود خود درمانی است به‌ویژه حالا که مردم به انواع کانال‌ها و شبکه‌های مجازی دسترسی دارند. به همین دلیل بسیاری از آنها با بروز کوچک‌ترین مشکلی ابتدا به اینترنت مراجعه می‌کنند و اگر به نتیجه نرسیدند سراغ پزشک می‌روند. در بسیاری از این موارد شانس کمک به بیمار کم می‌شود چون میکروب یا باکتری موجود، نسبت به درمان مقاوم شده است. در مواردی نیز خانم‌ها کمی پس از از بین رفتن علائم، به‌طور خودسر دارو را قطع می‌کنند که همین باعث می‌شود این دارو دفعه بعد نتواند آن میکروب را از بین ببرد. با توجه به اینکه دارو‌های واژینال زنان خیلی محدود است، اگر خانم‌ها این دارو‌ها را در دفعات مختلف و به‌طور نامنظم استفاده کنند میکروب‌ها را مقاوم به درمان می‌کنند.
– تماس با مواد شیمیایی، رنگ و حلال‌های شیمیایی: کسانی که با رنگ و مواد شیمیایی سر و کار دارند به‌ویژه نقاشان، باید بدانند که این مواد تاثیر زیادی در کاهش تولید اسپرم دارند. بنابر‌این باید از همسران خانم‌هایی که نابارور هستند هم آزمایش گرفته شود.

عوامل ناباروری و نازایی در اطراف ما هستند !

– وسایل آرایشی: به‌طور کلی بهتر است خانم‌ها از این مواد کم استفاده کنند. حتی در طب سنتی استفاده از این مواد به‌ویژه در زمان بارداری ممنوع شده است.
– شغل‌های پر مشقت: شغل‌هایی که ناراحتی‌های زیاد روانی و جسمی برای خانم‌ها ایجاد می‌کنند یکی از عوامل نازایی آنها هستند. چون خانم‌هایی هستند که هیچ مشکلی ندارند اما تنها به دلیل مشکلات روانی همیشه در ناحیه شکم احساس درد دارند. معمولا به این خانم‌ها توصیه می‌کنیم که ورزش کنند و تن‌آرامی و یوگا انجام دهند. چون این ورزش‌ها در حل مشکل عصبی و هورمونی بسیار موثرند.
– فشار خون
– دیابت
– آلودگی آب و هوا
– درمان بیماری‌های سخت: بیماری‌هایی مانند سرطان، قرار گرفتن در معرض اشعه‌های یونیزاسیون که با آن تومور‌ها را از بین می‌برند شانس نازایی را بسیار افزایش می‌دهد.
– بلند کردن اجسام سخت و سنگین که باعث افتادگی هم می‌شود.
– نشستن طولانی‌مدت: به علت تحرک کم باعث ایجاد کیست‌های تخمدانی می‌شود. همچنین چربی‌های شکمی هم باعث نازایی می‌شوند به همین دلیل به خانم‌ها توصیه می‌شود که چربی‌های ناحیه شکم‌شان را با ورزش‌های شکمی از بین ببرند.
– آفت‌کش‌ها
– گرما
– اُکسید اتیلن و مونوکسید کربن

 

۷ عامل نازایی مردان را بشناسید

۱- مواد، رنگ و حلال‌های شیمیایی: در صورتی که شغل آقایان طوری باشد که همواره در معرض مواد، رنگ و حلال‌های شیمیایی، یا موارد مشابه قرار داشته باشند، بر باروری آنها و همسر‌شان تأثیر می‌گذارد. حتی آقایانی که در نجاری کار می‌کنند و با چسب و رزین‌های صنعتی سر و کار دارند، احتمال زیادی دارد که به نازایی مبتلا شوند. به همین دلیل است که گاهی زن و شوهر‌ها هرچه برای بارداری بچه دوم تلاش می‌کنند، نتیجه‌ای نمی‌گیرند، چون قرار گرفتن آقایان در معرض این مواد بر بدن همسر‌شان هم تأثیر گذاشته و باعث نازایی و ناباروری او شده است. در صورتی که بسیاری از همین خانم‌ها بدون هیچ مشکلی بچه اول خود را به دنیا آورده‌اند.
۲- حرارت و گرمای زیاد: کار در محیط‌های گرم مانند نانوایی و ریخته گری باعث می‌شود اسپرم کاهش یابد. به همین دلیل کیسه‌های بیضه در خارج از بدن مردان قرار گرفته است تا محیط اسپرم‌ها خنک بماند. چون دمای مطلوب آنها باید زیر ۳۷ درجه باشد. کار در فست‌‌فود‌ها و رستوران‌ها به مدت طولانی به دلیل نزدیک بودن به گاز یا ماکروفر‌ها و حجم گرمای زیاد آنها باعث کم شدن تولید اسپرم می‌شود. بر همین اساس آنها باید بدن‌شان را همواره خنک نگه دارند.

عوامل ناباروری و نازایی در اطراف ما هستند !

۳- خوردن فست‌فود‌ها
۴- پوشیدن لباس‌های تنگ: پوشیدن شلوار‌ها و لباس‌های زیر تنگ باعث گرم شدن محل تولید اسپرم و کاهش حرکت و کیفیت آن شده و احتمال نازایی را زیاد می‌کند.
۵- نشستن روی سطح سرد: نشستن در حمام و روی کف سرد زمین باعث می‌شود محل تولید اسپرم در آقایان بسیار ضعیف شود. همچنین خوردن آب یخ قبل و بعد از عمل نزدیکی، خوردن غذا‌ها و مواد خوراکی با طبع سرد مانند سرکه عملکرد اسپرم ها را ضعیف می کند. لبنیات نیز حتما باید با مُصلِح (ماده متعادل‌کننده) یا گرمی مرتبط با خودشان مصرف شوند. هرچند که این عوامل باعث ضعف تخمدان خانم ها هم می شود.
۶- انواع اشعه‌ها: پزشکانی که با اشعه‌های پرتوزا سر و کار دارند،‌در معرض خطر ناباروری قرار دارند.
۷- سُرب و جیوه: کارگران چاپخانه و همچنین افرادی که با باتری‌های ذخیره برق سر و کار دارند، از جمله کسانی هستند که احتمال نازایی در آنها بسیار زیاد است چون استفاده از سُرب در این مشافل بسیار زیاد است. دندان‌پزشکان نیز به علت استفاده از جیوه در کار‌های خود ممکن است نابارورشوند.

منبع: نی نی سایت

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=7390

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *