چه کنیم روزه اولی ها در گرمای خرداد راحت تر روزه بگیرند

چه کنیم روزه اولی ها در گرمای خرداد راحت تر روزه بگیرند

روزه اولی ها مخصوصا دخترک‌های نه سالۀ ما، امسال باید روزه بگیرند و والدین عزیز، باید ترفندهایی برای شادابی و انرژی گرفتن بچه‌ها به کار ببرند تا ماه رمضان امسال، هم نشاط و معنویت بچه‌ها حفظ شود و هم سلامت‌شان به خطر نیفتد. 

سرویس سبک زندگی فردا؛ سیده زهرا برقعی: برخی از پدر و مادرها ترفندی که برای بچه‌ها می‌ریزند این است که کاری کنند بچه‌ها شب نخوابند و وقتی سحری خوردند، بخوابند تا دم غروب. این ترفند برای بچه‌هایی که در روز انرژی بالایی دارند و در روزهای عادی هم تند تند ضعف می‌کنند، کاراست. وقتی در روز خواب باشند انرژی‌شان ذخیره می‌شود و برای شب تا سحر هم برنامۀ بازی و کتاب خوانی و تماشای کارتون می‌شود ریخت.

روزه اولی ها مخصوصا دخترک‌های نه سالۀ ما، امسال باید روزه بگیرند و والدین عزیز، باید ترفندهایی برای شادابی و انرژی گرفتن بچه‌ها به کار ببرند تا ماه رمضان امسال، هم نشاط و معنویت بچه‌ها حفظ شود و هم سلامت‌شان به خطر نیفتد.

چه کنیم که روزهای بلندِ خردادماه، بچه‌ها راحت روزه بگیرند و کمتر اذیت شوند؟

آرنولد بازی ممنوع!
در صورتی که بچه‌ها تمایل به انجام فعالیت ورزشی دارند، بهتر است آن را به بعد از ساعات افطار موکول کنند. در کل، ورزش‌هایی که باعث تعریق بدن می‌شوند، مناسب این ایام نیست. چون روزه‌اولی‌ها هنوز بدنشان را به روزه عادت نداده‌اند و فعالیت زیاد، به قوای جسمانی‌شان آسیب می‌زند.
سحرهای فول انرژی
قبول کنید که بیدار شدن برای سحری برای بعضی‌ها کمی سخت است و برای روزه اولی‌های بی‌تجربه سخت‌تر. اما اگر بچه‌ها قبلش خوب خوابیده باشند با رغبت در هنگام سحر بیدار می‌شوند. در ضمن سحری نباید با عجله خورده شود. کمی زودتر بیدار شدن و مصرف میوه یا کمی سالاد می‌تواند باعث تحریک اشتهای آنها شود.
شب‌بیداری و روزخوابی
مدارس تعطیل شده‌اند و خیال والدین راحت است که بچه‌ها لازم نیست صبح زود بیدار شوند. برخی از پدر و مادرها ترفندی که برای بچه‌ها می‌ریزند این است که کاری کنند بچه‌ها شب نخوابند و وقتی سحری خوردند، بخوابند تا دم غروب. این ترفند برای بچه‌هایی که در روز انرژی بالایی دارند و در روزهای عادی هم تند تند ضعف می‌کنند، کاراست. وقتی در روز خواب باشند انرژی‌شان ذخیره می‌شود و برای شب تا سحر هم برنامۀ بازی و کتاب خوانی و تماشای کارتون می‌شود ریخت.
فوری نگران نشوید
کاهش وزن روزه اولی ها در این ماه طبیعی است؛ اما اگر سعی کنید ویتامین‌ها و مواد لازم را به درستی به آنها برسانید، چندان با مشکل کمبود وزن روبه‌رو نخواهند شد یادتان باشد شما هم یک روز در شرایط آنها بودید و به لطف خدا مشکلی برایتان پیش نیامد. به بچه‌ها قوت قلب بدهید و انرژی مثبت داشته باشید. دائم از ضعف و کم سن و سالیِ بچه‌ها ننالید. نگویید بچه است و نمی‌تواند. اما در عین حال مراقب سلامت فرزندتان هم باشید. قندش زیاد از حد افت نکند. ضعف زیاد، باعث اذیت شدن معده و سایر دستگاه‌های بدنش نشود. کنترل سلامتی و تنظیم خوراک بچه‌ها آنها را کمک می‌کند تا روزه بگیرند و این سی روز را به سلامتی بگذرانند.
به پارچ آب نچسبید!
اگر می‌خواهید خود و فرزندتان در طول روز احساس تشنگی کمتری کنید، غذاهای سرخ‌شده را از وعدۀ سحری حذف کنید؛ همچنین زیاد دور غذاهای گوشتی نروید برای هضم آن، بدن مقدار زیادی آب مصرف می‌کند. از حبوبات مختلف استفاده کنید که پروتئین مورد نیاز بدن روزه‌اولی فراهم شود.
کاهو آب زیادی در خودش دارد و می‌توانید از شب تا صبح یک دیس بگذارید کنار برای بچه‌ها. اگر به شکل سالادی ازکاهو استفاده می‌کنید، یادتان باشد سس ممنوع است! چون بچه‌ها تشنه‌تر می‌شوند.
یک نکتۀ دیگر اینکه مصرف آب زیاد در هنگام سحر نه تنها از تشنگی در طول روز کم نمی‌کند، بلکه می‌تواند با رقیق کردن آنزیم‌های گوارشی، باعث بروز مشکلات گوارشی شود.
علفی‌جات را دریابید

اگرچه شاید بچه‌ها هنوز آشتی چندانی با چیزهای سنتی ندارند اما توصیه می‌کنیم در افطار برای رفع تشنگی، نوشیدن انواع دمنوش‌ها مانند گل گاوزبان، چای سبز یا چای کمرنگ را از دست ندهند. کاسنی و شاه‌تره هم برای خنکی بدن در ایامِ گرم سال مناسب است. شربت آب و عسل هم برای تقویت بدن خوب است. در کل، هر چیزی که باعث نشاط و شادابی بیشتر بدن می‌شود و طبع سرد ندارد را امتحان کنید. شاید موثر واقع شد.

لبنیات را خیلی تحویل نگیرید
درست است که بچه‌ها در سن رشد هستند و استخوان‌های آن‌ها به کلسیم نیاز دارد. اما طبعِ اغلب لبنیات سرد است و باعث کرختی، ضعف و افت فشار می‌شود. در مورد کشک هم کمی احتیاط کنید چون باعث تشنگی خواهد شد! لذا لبنیات در ماه مبارک را مدیریت شده مصرف کنید.
خوراک مغز!
مصرف انواع خشکبار می‌تواند نقش زیادی در تامین انرژی بچه‌ها به خصوص آن‌هایی که ضعیف‌تر هستند، داشته باشد. می‌توانید مغزهای مختلف مثل پسته، بادام، فندق و نخودچی را همراه کمی شکر آسیاب کرده و در هنگام سحر یا افطار به فرزندان خود بدهید و یا با مخلوط آن‌ها با شیر، یک حریرۀ مغذی و سرشار از پروتئین برای آن‌ها تهیه نمایید. «سویقِ کامل» معجون معجزه‌آسایی است که از عطاری‌های معتبر می‌توانید تهیه کنید. این پودر خوشمزه را قبل از سحر، ناشتا به بچ‌ها بخورانید. یک قاشق کفایت می‌کند تا انرژی کل روز را تامین کند.
 
یک روایت خواندنی
یکی از محافظان رهبر معظم انقلاب که اکنون باز نشسته شده‌است مدتی قبل، در مسجد النبی به بیان خاطراتی زیبا از رهبر پرداخت که یکی از این خاطرات را در اینجا می‌آوریم:
 یک روز حوالی ظهر ماه مبارک رمضان که آقا دستور فرمودند که آماده شوید تا برویم بیرون،
گفتم: کجا؟
گفتند:‌ همین حوالی. بعد گفتند: کیلومتر را تنظیم کنید تا از حد ترخص خارج شویم.
گفتم: خارج شویم؟ آقا مگر روزه…؟
آقا گفتند: حالا برویم.
دختر خانمشان را هم آورده بودند و یک بقچۀ کوچک. از حد ترخص خارج شدیم. آقا گفتند: یک جایی همین کنارها  نگه دارید و ما کنار جاده ایستادیم. چند قدم آن طرف‌تر آقا و دختر کوچکشان بقچه‌شان را باز کردند و سفره‌ای پهن کردند و من همچنان متعجب دیدم که آقا شروع به غذا دادن به فرزندشان کردند.
من کنجکاوانه دلیل این رفتار را پرسیدم و آقا گفتند: ایشان سال اولشان است که روزه می‌گیرند (۹ ساله‌اند) و سحری نخورده و گرسنه هم بودند و ما هم برای اینکه اولا نسبت به دین بدبین نشوند و ثانیاً از روزه خواری در منزل او را دور کرده باشیم او را از شهر خارج کردیم که تکلیف از او ساقط شود و گناهی هم مرتکب نشده باشد.
اشتیاق رسیدن به لحظه افطار را در فرزندتان زنده کنید
نکته آخر اینکه بیشتر از همیشه با فرزندتان در ماه رمضان خوش رفتاری کنید. دوستانش را برای افطار به منزل دعوت کنید و فرصت میزبانی به فرزندتان بدهید. گاهی او را برای افطاری به پارک یا مکان‌های تفریحی ببرید. برایش افطاری ای خوشمزه و مقوی درست کنید. غذاهایی که او خیلی دوست دارد. بگذارید برای لحظه افطار ثانیه شماری کند و سختی روزه گرفتن برایش لذت بخش شود.
لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=12963

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *