جزئیات از دسترس خارج شدن تلگرام و اینستاگرام

جزئیات از دسترس خارج شدن تلگرام و اینستاگرام

معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره خارج شدن تلگرام و اینستاگرام از دسترس کاربران، گفت: دولت بنای تعطیلی شبکه‌های مجازی را ندارد اما وقتی که ایجاد اختلال می‌شود طبیعی است که از ابزارهای کنترل اجتماعات غیرقانونی و تصمیمات مقطعی گرفته شود.

معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد که باید کشور در همه شرایط حفظ شود.

به گزارش خبرآنلاین اسماعیل جبارزاده با اشاره به اتفاقات اخیر و بروز برخی ناآرامی‌ها در کشور گفت: در هر کشوری برای انجام همه امور شرط اول داشتن آرامش در فضای آرام و امن است؛ می‌توان در بستر آرام اهداف و برنامه ها را عملیاتی کرد. انتظار است مردم با هرگرایش و هر خط فکری به این نکته توجه کنند که انقلاب و کشور برای ماست و باید کشور در همه شرایط حفظ شود.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: دولت با تمام اقتدار مقابل متعرضان به اموال دولتی و مردم می ایستد و اجازه نمی دهد عده ای آگاهانه و ناآگاهانه کاری انجام دهند.

معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره خارج شدن تلگرام و اینستاگرام از دسترس کاربران، گفت: دولت بنای تعطیلی شبکه‌های مجازی را ندارد اما وقتی که ایجاد اختلال می‌شود طبیعی است که از ابزارهای کنترل اجتماعات غیرقانونی و تصمیمات مقطعی گرفته شود.

اهم اظهارات جبارزاده را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

*نظر رئیس جمهور و دولت را درباره شیکبه و مجازی و فضای مجازی به خوبی می‌دانید. قطعا دولت بنای فیلتر شدن این شبکه‌ها و فضای مجازی را ندارد اما ممکن است برای کنترل اجتماعاتی که ممکن است به امنیت کشور و شهروندان خللی ایجاد کند از دسترس خارج کردن برخی از شبکه‌های مجازی به عنوان یک ابزار کنترل و به عنوان رویکردی مقطعی استفاده شود.

*(در پاسخ به سوالی درباره روند صدور مجوز برای تجمعات اعتراضی از سوی وزارت کشور): تقاضاها از سوی واحدهای صنفی و احزاب به اداره سیاسی وزارت کشور ارسال می‌شود که این تقاضاها در استانداریها و در شهرها، در فرمانداریها بررسی می‌شود و مجوز مربوطه صادر می‌شود. اینگونه نیست که هرکسی اراده کند با برگزاری تجمعی و به میدان آوردن ۲۰۰ یا ۳۰۰ نفر نظم و آرامش شهر و کشور را بر هم زند. لذا تجمعاتی که بدون مجوز برگزار شود غیرقانونی است.

*( در پاسخ به سوالی در خصوص عوامل اصلی و پشت صحنه اطلاعات): جعبه سیاه اتفاقات در حال بررسی است و بررسی‌ها هنوز تمام نشده است.

*(درباره بازداشت‌شده‌های این اتفاقات): قطعا هر کسی به اموال عمومی تعرض کند طبیعی است که بازداشت می‌شود استانها آمار قطعی در این زمینه نداده‌اند لذا هنوز آمار دقیقی وجود ندارد.

*(درباره حادثه لرستان و اینکه برخی نمایندگان مجلس استان مدعی تیراندازی نیروی انتظامی به دو کشته شده اخیر شدند اما استاندار این استان این موضوع را تکذیب کرده است): من از همه دوستان، مسئولان سیاستمداران و نمایندگان می‌خواهم در شرایط فعلی از حرف زدن و اظهار نظر براساس اطلاعات کسب شده‌ای که شاید چندان با واقعیت نزدیکی ندارد خودداری کند. صحبت و سقم اینگونه ادعاها باید بررسی شود و مراجع ذیربط و قانونی پس از بررسیهای دقیق نتیجه را اعلام کنند.

* از همه دوستان و همکاران در مجلس و سایر بخشها می‌خواهیم از اظهارات نظرهای شخصی پرهیز کنند و به جای مصاحبه اطلاعات خود را به نهادهای تصمیم‌گیر که باید این موضوعات را بررسی کنند اطلاع دهند. اتفاقات لرستان در حال بررسی است هر وقت نتیجه قطعی آن مشخص شد از سوی استانداری اعلام می‌شود.

*(در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه طبق قانون اساسی برگزاری تجمعاتی به این شکل نیازی به مجوز ندارد)؛ هیچ اصل قانون اساسی چنین مسئله‌ای را بیان نمی‌کند که هر کسی هر جا دلش خواست تجمع کند. اصل ۲۷ نیز گویای برگزاری تجمعی بدون آسیب و خلل برای مردم، اموال و امنیت کشور است. لذا مرجعی باید باشد تا تشخیص دهد که آیا این تجمع مخل آرامش و امنیت است یا نه. کار ما نیز در استانداریها و سایر بخشها برای بررسی مجوز تجمعات نیز همین مسئله است که آیا محل، ساعت، مکان، و یا مورد تجمع می‌تواند آسیبی برای امنیت شهروندان ایجاد کند یا نه و اینکه مسئولان امنیتی می‌توانند امنیت آن منطقه را برقرار کنند. لذا ما به عنوان مسئولان باید بررسی کنیم و ببنیم آیا برگزاری تجمعی می‌تواند خللی بر امنیت وارد کند یا نه.

*(در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا تجمعات اخیر منشاء خارجی داشته است؟): طبیعتا هر کسی که از این اتفاقات اظهار خوشحالی می‌کند خود می‌تواند یک پای قضیه باشد. وقتی امروز می‌بینیم که افرادی در توئیتر و یا سایتی ابراز خشنودی کردند می‌توان آن را به عنوان یک سرنخ نگاه کرد.

برگرفته از: خبرآنلاین

جزئیات از دسترس خارج شدن تلگرام و اینستاگرام

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=18825

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *