کنکور؛ بلای بزرگ ماندنی

کنکور؛ بلای بزرگ ماندنی

کنکور؛ بلای بزرگ ماندنی – وزیر جدید آموزش و پرورش ترجیح داد در مراسم معارفه خود در کنار موضوعات مهمی مانند معیشت فرهنگیان از یکی از بزرگ‌ترین مشکلات نظام آموزشی حرف بزند؛ کنکور!

فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی در مراسم معارفه خود که با حضور علی‌اصغر فانی وزیر پیشین آموزش و پرورش برگزار شد، بعد از تعریف و تعارف‌هایی درباره زحماتی که در دوره‌های قبل کشیده شده، سراغ تشریح دردهای پیچیده و مزمن آموزش و پرورش رفت و یکی از این موارد را کنکور دانست. او کنکور را بلای بزرگی که نصیب سیستم آموزش و پرورش شده دانست و گفت:« بازار سیاه آموزش در این قسمت فعال است و به‌شدت از اینکه می‌بینم حتی در دبستان کتب کنکور توزیع می‌شود رنج می‌برم زیرا فشار زیادی به دانش‌آموز و اولیا وارد می‌کند.»

وزیر تازه نفس و ۶۱ساله آموزش و پرورش با بیان اینکه مهارت‌های زندگی باید در مدرسه و در کلاس درس و همه دروس آموزش داده شود، گفت:«باید بستری را فراهم کنیم که این مهارت‌ها شکل بگیرند. باید از دوره ابتدایی این کار را شروع کنیم. باید قدرت تفکر، حل مسئله، توان مقابله با مشکلات، صداقت و درستی در وجود کودکان شکل بگیرد؛ چرا باید شاهد آسیب‌های اجتماعی در این گروه سنی باشیم؟ یک علت این است که نوجوان ما نتوانسته در زندگی مسائل خود را با توانمندی حل کند.»

آشتیانی البته هیچ اشاره‌ای به راهکارهای قانونی پیش‌بینی شده در قانون برای حذف کنکور نکرد و نگفت که خودش چه پیشنهادی برای حل این معضل دارد اما دست‌کم می‌توان حالا به‌خاطر اینکه او این موضوع را به اندازه طرح در نخستین سخنرانی رسمی‌اش به‌عنوان وزیر، مهم دانسته، خوشحال بود.

  • انتقاد‌های پیشین

البته وزیر جدید آموزش و پرورش تنها مقام رسمی‌ای نیست که تا‌کنون از کنکور انتقاد کرده است؛ نام وزیر پیشین و البته وزرای پیش از او را هم باید در این فهرست قرار داد. علی‌اصغر فانی ۲سال قبل با انتقاد از رویکرد حافظه مداری و روش تست زنی در کنکور و گزینش دانشجو گفته بود:«این روش سال‌هاست که در کشورهای پیشرفته منسوخ شده و من همواره منتقد این روش بوده‌ام زیرا سطح پایینی از حیطه‌های یادگیری را مورد سنجش قرار می‌دهد.»

حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر پیش از فانی هم سال‌۹۱ گفته بود: «آموزش و پرورش برای حذف کنکور هیچ‌گونه مشکلی ندارد و اگر حذف کنکور قانونی شود ما حرفی نداریم.»

وزیر پیش‌تر از او علیرضا علی‌احمدی نیز سال ۱۳۸۷گفته بود آموزش و پرورش نسبت به اجرای همه مصوباتی که در کمیته کنکور درباره آن تصمیم گرفته و تصویب می‌شود، اقدام می‌کند و در این زمینه به‌عنوان مجری از آمادگی کامل برای اجرای مصوبات برخوردار است.

محمود فرشیدی راهم که پیش از علی احمدی وزیر آموزش و پرورش بوده باید یکی از مدافعان حذف کنکور به‌حساب آورد چراکه او ۱۰سال قبل خودش پیشتاز پیشنهاد حذف کنکور شده و گفته بود: به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد کرده‌ایم نمرات امتحانات سال دوم و سوم دبیرستان ملاک ورود به دانشگاه قرار گیرد.

پیش از محمود فرشیدی البته علی اصغر فانی سرپرست وزارتخانه در دولت احمدی‌نژاد بوده و احتمالا او در آن دوره هم بر طبل حذف کنکور کوبیده بود؛ طبلی که صدایش در همه این سال‌ها بلند بوده است.

  • قانون بر زمین مانده

در مجلس و در کنار تعداد زیادی از نمایندگان که قانون سنجش و پذیرش را برای حذف کنکور طی چند سال تصویب کرده‌اند رئیس مجلس نیز یکی از موافقان جدی حذف کنکور است و انتقادهای جالبی هم به این شیوه گزینش دانشجو داشته است.مرداد‌ماه امسال درست در لحظاتی که اخبار مربوط به معرفی نفرات برتر کنکور در گروه‌های تلگرامی می‌چرخید و مؤسسات آموزشی آماده پخش تبلیغاتی بودند که بگویند با تلاش آنها این دانش‌آموزان اول شده‌اند، رئیس مجلس کنکور را مخل نظام آموزشی توصیف کرد و خواستار برچیده شدن آن شد. علی لاریجانی با بیان اینکه تا وقتی که کنکور با این وضعیت در کشور وجود دارد به یک سد بسیار بزرگ برمی‌خوریم، گفت:«تا وقتی که این موضوع در ذهن‌ها حل نشود، نمی‌توانیم نظام پویایی برای آموزش و پرورش طراحی کنیم. تلاش‌هایی برای تغییر سیستم کنکور در مجلس شده تا فرزندان ما از سال‌های ابتدایی مدرسه دچار استرس نشوند چرا که همه به نوعی دارای نگرانی هستند. با تست‌زدن کسی «ملا» نمی‌شود. باید این بخش برداشته شود. نظام ارزیابی در مدارس باید تغییر کند یعنی اگر در خانواده جا بیفتد که حتما مدرک ملاک نباشد بلکه باید همواره ذهن خلاقی داشته باشیم و رسانه‌ها نیز به این امر کمک کنند، آنگاه می‌شود به کنکور به‌عنوان یک سد نگاه نکرد.»

با وجود این همه موافق برای حذف کنکور همچنان خبری از اجرای قانون افزایش سهم دروس دبیرستان از نتیجه قبولی در دانشگاه نیست و امسال برای سومین سال پیاپی میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور همچنان ۲۵درصد باقی ماند. مجلس شورای اسلامی سال۱۳۹۲قانونی تصویب کرد که می‌گفت تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور باید به‌تدریج افزایش یابد. در سال اول اجرای این قانون یعنی سال ۹۴-۹۳ تأثیر سابقه تحصیلی در پذیرش داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی هستند حداقل ۲۵درصد تعیین و مقرر شد پس از ۵سال، حداقل ۸۵درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی انجام شود. به این ترتیب و به‌طور میانگین هر سال باید دست‌کم این میزان ۱۲درصد افزایش یابد تا مصوبه مجلس در موعد مقرر عملیاتی شود. با از دست دادن فرصت سال تحصیلی ۹۵-۹۴ و حالا ثابت ماندن این میزان در سال آینده، باید از سال‌۹۷ تأثیر سابقه تحصیلی با شیب بسیار بیشتری افزایش یابد؛ البته اگر قرار بر اجرای این قانون باشد.

  • اعتراف به تبعیض

علی‌اصغر فانی در مراسم خداحافظی خود با بیان برخی مشکلات آموزش و پرورش گفت: «در احکام تفاوتی میان معلمان با سایر کارکنان دولت نیست اما در فیش حقوقی کارکنان سایر دستگاه‌ها پرداخت‌هایی وجود دارد که یک ریال آن در فیش حقوقی معلمان وجود ندارد. بنده از آقای جهانگیری می‌خواهم در این رابطه به آموزش و پرورش کمک کند، بسیاری از معلمان روزانه بیش از ۱۵۰کیلومتر رفت‌وآمد می‌کنند اما حتی یک ریال بابت ایاب و ذهاب دریافت نمی‌کنند درحالی‌که یک کارمند در تهران هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌کند.»

همشهری آنلاین

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=5932

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *