۲۸ کشته در سقوط اتوبوس به دره

28 کشته در سقوط اتوبوس به دره

۲۸ کشته در سقوط اتوبوس به دره؛ قربانیان تازه‌ترین حادثه جاده‌ای کشور ۲۸زن و مرد یزدی هستند که قصد سفر به عتبات عالیات را داشتند اما اتوبوس آنها به دره سقوط کرد و جان‌شان را گرفت.عصر سه‌شنبه ۴۷زن و مرد که قصد سفر به عتبات عالیات را داشتند، سوار بر یک اتوبوس اسکانیا به سوی مرز چزابه حرکت کردند.

«جاده، خودروی معیوب‌ و خطای انسانی» اضلاع مثلث مرگ، شامگاه سه‌شنبه در جاده اقلید بار دیگر به یکدیگر رسیدند تا جان تعدادی از هموطنانمان را بگیرند.

قربانیان تازه‌ترین حادثه جاده‌ای کشور ۲۸زن و مرد یزدی هستند که قصد سفر به عتبات عالیات را داشتند اما اتوبوس آنها به دره سقوط کرد و جان‌شان را گرفت.عصر سه‌شنبه ۴۷زن و مرد که قصد سفر به عتبات عالیات را داشتند، سوار بر یک اتوبوس اسکانیا به سوی مرز چزابه حرکت کردند.

آنها باید از استان فارس عبور می‌کردند تا به مرز برسند. چند ساعتی از شروع سفر گذشته بود که اتوبوس به جاده اقلید رسید. مسیر کوهستانی و پر‌پیچ و خم بود و راننده در پیچ‌های جاده راهش را باز می‌کرد تا اینکه اتوبوس در گردنه دژکرد به پیچ تندی رسید. راننده که قصد داشت سرعت را کنترل کند، تلاش کرد ترمز بگیرد اما سیستم ترمز به‌درستی عمل نکرد و وقتی به پیچ دوم رسید، ناگهان اتوبوس واژگون شد و به دره سقوط کرد.

دقایقی از این حادثه می‌گذشت که گروه‌های امداد و نجات خود را به محل حادثه رساندند. هیچ‌کس از سرنوشت ۴۷سرنشین اتوبوس اطلاعی نداشت. با این حال در شروع عملیات معلوم شد که ۲۴نفر جان خود را از دست داده و سایر سرنشینان اتوبوس مجروح شده‌اند. به این ترتیب مصدومان به بیمارستان‌های اقلید و یاسوج منتقل شدند. حال برخی از آنها وخیم بود؛ به حدی که دقایقی بعد ۴نفر از مصدومان نیز جان باختند تا شمار قربانیان این حادثه به ۲۸نفر برسد. با وجود این ۱۹نفر دیگر همچنان در بیمارستان بستری هستند و مداوای‌شان ادامه دارد.

  • علت حادثه چه بود‌؟

هرچند روشن شدن علت اصلی حادثه به بررسی‌های دقیق نیاز دارد اما سرهنگ احمد احمدی، فرمانده پلیس راه شمال استان فارس در نخستین اظهارنظر علت اصلی این حادثه را «عدم ‌توانایی در کنترل وسیله نقلیه به‌علت تخطی از سرعت مطمئنه توسط راننده اتوبوس» اعلام کرد. با این حال کمک‌راننده اتوبوس که از این حادثه جان سالم به در برده درباره دلیل واژگونی اتوبوس به فارس گفت: «نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس علت اصلی واژگونی‌اش بود.» او گفت: «اتوبوس سر پیچ نتوانست ترمز بگیرد و در پیچ دوم واژگون شد؛ چون ترمز از کار افتاده بود.» یکی از مجروحان حادثه نیز گفت: «راننده با سرعت زیادی می راند و کنترل اتوبوس از دستش خارج شده بود که اتوبوس ابتدا به طرف راست و سپس به چپ منحرف شد و در نهایت بعد از معلق زدن از گردنه به دره سقوط کرد.»

  • پیام تسلیت رئیس جمهور

ساعتی پس از وقوع این حادثه، رئیس جمهور با انتشار پیامی به بازماندگان حادثه تسلیت گفت. در این پیام آمده است: «عرض تسلیت به ملت ایران و خانواده های داغدار حادثه تلخ واژگونی اتوبوس در اقلید که تعدادی از هموطنان زائر عزیزمان را از ما گرفت. روحشان شاد.»

همشهری آنلاین

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=6041

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *