ثروت نیمی از جمعیت جهان درجیب ۶۲نفر

285785

طی سال های پس از بحران اقتصادی در جهان، شرایط توزیع ثروت به شدت نامتوازن پیش می رود به گونه ای ۶۲ نفر به اندازه نصف جمعیت جهان ثروت دارند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از بیزینس اینسایدر، ۶۲ نفر با بیشترین میزان ثروت در جهان ۱٫۷۶ هزار میلیارد دلار از ثروت جهان را در اختیار دارند و این در حالی است که این میزان برابر کل ثروت نصف جمعیت جهان است.

بنا به گزارش مؤسسه بین المللی اوکسفام، از سال ۲۰۱۰ توزیع ثروت در جهان به شدت به نفع ثروتمندان بوده است به گونه ای که افراد غنی غنی تر و فقرا فقیرتر شده اند.

بر اساس ارزیابی های صورت گرفته ارزش ثروت ۶۲ نفر ثروتمند اول جهان از سال ۲۰۱۰ تا کنون ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است و این در حالی است که ثروت ۵۰ درصد جمعیت پایین جهان نه تنها افزایشی را تجربه نکرده است بلکه هزار میلیارد دلار نیز کاهش یافته است.

به گفته دبورا هادون، سوفیا آیل، و ریکادو فوئنتس نیوا، نویسندگان این گزارش، دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد.

یکی از این دلایل عدم توازن بین مشاغل و درآمد آنهاست.

سهم درآمد ملی که به کارکنان اختصاص می یابد در سال های گذشته کاهش و سهم مالکان و مدیران افزایش یافته است.

علی رغم افزایش تولید و درآمد شرکت‌ها، میزان درآمد کارگران و کارمندان در سال‌های گذشته کاهش یافته است.

این گزارش می افزاید ادامه الگوی نابرابری دستمزدها به خصوص در میان کارگران فقیر می تواند تمام برنامه های مبارزه با فقر در سطح جهان را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

بنا به گزارش منتشر شده، در سال ۱۹۹۰ ۴۰ درصد جمعیت پایین بسیاری از کشورهای در حال توسعه کاهش نرخ رشد دستمزد پایین تر از متوسط جوامع خود را تجربه کرده اند.

گزارش اکسفام تأکید می کند اگر نرخ رشد دستمزد این افراد با متوسط نرخ رشد دستمزد در جوامع برابر بود۲۰۰ میلیون نفر کمتر در شرایط فقر مطلق زندگی می کردند.

در حال حاضر حدود ۷۰۰ میلیون نفر در جهان در فقر مطلق زندگی می کنند که دستمزد روزانه آنها کمتر از ۱٫۹ دلار است.

مالیات نیز نقش مهمی در این این روند دارد چرا که افراد ثروتمند با استفاده از مشاوران مالی و حسابداران و از سوی دیگر سواستفاده از خلأهای قانونی تمام تلاش خود را می کنند تا از پرداخت مالیات سر باز بزنند.

این گزارش می افزاید با استفاده از قوانین برخی کشورها که افراد را از پرداخت مالیات معاف می کند باعث شده است که ۸ هزار میلیارد دلار از دارایی افراد ثروتمند جهان بدون احتساب مالیات در جهان باقی بماند.

گزارش این افراد تأکید می کند که مالیات از دست رفته این حجم مالی نه تنها از لحاظ برابری اجتماعی اهمیت دارد بلکه این درآمد از دست رفته به منابع مالی کمتر برای برنامه دولتی در راستای کمک به افراد فقیر و کم درآمد در کشورهای جهان تعبیر می شود که می‌تواند شکاف موجود در حوزه‌های آموزش، سلامت و کیفیت زندگی را برای این افراد بهبود بخشد.

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=1024

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *