مسیر موفقیت از درون آغاز می‌شود

مسیر موفقیت از درون آغاز می‌شود


رسیار- مسیر موفقیت از درون آغاز می‌شود- وقتی زمان نگاه به درون برای تصمیم درباره مسیر انتخابی‌تان فرا رسید، بدانید که ابزارهای خارجی هم هستند که می‌توانند به شما در این تصمیم کمک کنند. از آنها استفاده کنید.


شما هر روز با موقعیتی مواجهید که در آن باید برای خودتان انتخاب کنید. چه لباسی می‌پوشید؟ چه ماشینی سوار می‌شوید؟ چه سرگرمی‌هایی دارید؟ تصمیماتی که می‌گیرید نشان می‌دهند شما که هستید و چگونه خود را به دنیا عرضه می‌کنید. «این انتخاب فقط و فقط با شماست.» در مورد تحصیلات، این انتخاب عینا با شماست. باور کنید یا نه، همه انتخاب‌هایی که برای خودتان می‌کنید می‌توانند روی انتخابی که برای رشته تحصیلی می‌کنید مؤثر باشد.

جان ال. هالند یک نظریه در این مورد دارد: اگر شخصیت فرد و محیط کاریش با هم متجانس باشد، او راضی‌تر و موفق‌تر خواهد بود. منطقی به نظر می‌رسد. برای مثال اگر شما گرایشات هنری دارید، احتمالا در زمینه‌های تحصیلی هنری، تئاتر، ژورنالیسم، موسیقی، یا چیزی با زمینه‌های خلاقانه خوشحال‌تر خواهید بود. و احتمالا مثلا در حرفه حسابداری با سر و کله زدن با اعداد چندان احساس خوشحالی نخواهید کرد. اگر خوشحال نباشید، چطور می‌توانید توقع رضایت و در نتیجه موفقیت داشته باشید؟

اهمیت زیادی دارد که در هنگام اتخاذ تصمیمات حسی از خودآگاهی داشته باشید. ممکن است این به نظر سفری سخت و عمیق به درون بیاید، اما نباید از صرف زمان برای شناخت واقعی خود بترسید. آیا برون‌گرایید یا درون‌گرا؟ آیا اجتماعی هستید و از ملاقات با آدم‌های جدید لذت می‌برید یا ترجیح می‌دهید با خودتان باشد؟ برای مثال اگر خجالتی هستید، خدمات پس از فروش احتمالا حیطه کاری ناخوشایند و در نتیجه انتخاب شغلی نامناسبی خواهد بود. به سرگرمی‌هایتان فکر کنید. آنها صرفا راهی برای خوش‌گذرانی‌تان نیستند بلکه بازتابی از شخصیت‌تان هستند.

حرفه ایده‌آل شما ممکن است در میان همان سرگرمی‌هایی که از آنها لذت می‌برید مخفی شده باشد! به حل مسأله و یا حل جدول علاقه‌مندید؟ شاید حرفه مناسب شما مهندسی یا حقوق باشد. از کار با دست لذت می‌برید؟ شاید در معماری یا مکانیک بتوانید رضایت حرفه‌ای خود را پیدا کنید. اگر نمی‌توانید به زندگی در جایی جز کنار ساحل و لذت روزانه از دریا فکر کنید شاید اقیانوس‌شناسی یا زیست‌شناسی دریایی در مسیرتان باشد! چه کسی گفته شما نمی‌توانید در زمینه سرگرمی‌تان تحصیل کنید؟ این طوری دارید با یک تیر دو نشان می‌زنید!

وقتی زمان نگاه به درون برای تصمیم درباره مسیر انتخابی‌تان فرا رسید، بدانید که ابزارهای خارجی هم هستند که می‌توانند به شما در این تصمیم کمک کنند. از آنها استفاده کنید.

چه راهی برای موفقیت بهتر از اینکه حرفه‌ای را دنبال کنید که از آن لذت می‌برید و در آن رضایت شخصی پیدا می‌کنید؟ انتخاب رشته می‌تواند اولین قدم آن راه باشد. به قول معروف، «شغلی که دوست داری انتخاب کن و هیچ وقت مجبور نخواهی بود کار کنی!»

وب‌سایت دانشگاه برایتون

کریس کاراوی

منبع: سپید دانایی

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=4860

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *