نکات اساسی انتخاب هاست برای کسب و کارهای آنلاین

نکات اساسی انتخاب هاست برای کسب و کارهای آنلاین

نکات اساسی انتخاب هاست برای کسب و کارهای آنلاین؛ حتی کمپانی های درجه یک هم از مسائل و مشکلات مرتبط به وب سایت در امان نیستند. اگر وب هاست مان مطمئن نباشد و نتواند جوابگوی نیازهای فروشگاه اینترنتی مان باشد، بعید نیست مشتری ها یک به یک به سراغ رقبایمان بروند.

فرض کنید کسب و کار کوچکمان، یک محصول فوق العاده داشته باشد، وضعیت فروش و تیم پشتیبانی مان هم عالی باشد، کمپین بازاریابی مجموعه هم کاملا قدرتمند باشد و مشتری ها را دسته دسته به سایتمان بفرستد؛ با تمام این اوصاف، اگر وب هاست مان مطمئن نباشد و نتواند جوابگوی نیازهای فروشگاه اینترنتی مان باشد، بعید نیست مشتری ها یک به یک به سراغ رقبایمان بروند.

حتی کمپانی های درجه یک هم از مسائل و مشکلات مرتبط به وب سایت در امان نیستند. براساس گزارش CNBC، وب سایت کمپانی Target هم در طول روزهای آخر سال میلادی ٢٠١۵ کرش شده بود، درنتیجه هم آمار فروش مجموعه پائین آمد و هم کاربران واکنش منفی شدیدی نشان دادند. کارشناسان پیش بینی می کنند میزان فروش کسب و کارهای اینترنتی تا سال ٢٠١٨ بالغ بر ٢٨ تریلیون دلار شود؛ درنتیجه باید استراتژی وب کسب و کارمان واقعا قرص و قائم باشد. سایتمان باید درست کار کند، وب هاست پایدار و مطمئنی داشته باشد، مدت زمان down بودن سایت واقعا کم باشد و کاربر درون آن هیچ مشکلی نداشته باشد؛ مهم نیست می خواهیم یک سایت جدید راه بیندازیم یا سایت قدیمی مان را سر و سامان بدهیم، به هرحال به هنگام انتخاب سرویس وب هاستینگ برای کسب و کارمان، باید این پنج نکته را در خاطر داشته باشیم:

 

١. پشتیبانی

اگر پشتیبانی سایتمان ضعیف باشد، امنیتش به خطر می افتد. اگر احیانا به سایتمان حمله شود، باید تمام محتوایش نسخه پشتیبان داشته باشد و در دسترس هم قرار داشته باشد تا بتوانیم بلافاصله همه چیز را به حالت عادی برگردانیم.

ترفند: بهتر است از ابزارهایی که از محتوای سایت در حالت آفلاین پشتیبان تهیه می کنند استفاده کنیم تا در صورت لزوم بتوانیم سایت را خیلی سریع مجددا آنلاین کنیم. درواقع هم باید از داده های خودمان نسخه پشتیبان تهیه کنیم، هم از داده های وب هاست، تا اگر سرورها مشکلی پیدا کردند، راه چاره داشته باشیم.

٢. امنیت

حملات سایبری و بدافزارها می توانند سایت را خیلی راحت کرش کنند و اطلاعات شخصی مشتریانمان را افشاء کنند، به همین خاطر باید هنگام انتخاب سرویس وب هاستینگ، مساله امنیت را واقعا جدی بگیریم. بهتر است سرویسی را انتخاب کنیم که برای انتقال داده ها بین کاربر و سرور، یا سرور کسب و کار و سرور وب هاست، از تکنولوژی های رمزنگار استفاده کند. در این صورت کلیه ارتباطات رمزنگاری می شوند و از دست هکرها حفظ می شوند.

ترفند: از شرکت وب هاستینگ موردنظر، در مورد فرمت ذخیره کردن پسوردها سوال کنید. پسوردها را به هیچ وجه نباید به فرمت متنی ذخیره کنند.

٣. ابزارهای تحلیلگر

هنگام انتخاب سرویس وب هاستینگ، باید ابزارهای تحلیلگری که در اختیارمان قرار می دهند را هم بررسی کنیم. به کمک تحلیلگرها می شود استراتژی بازاریابی و محتوا را بهتر اجرا کرد. تحلیلگر باید به راحتی در دسترس قرار داشته باشد و به صورت بلادرنگ هم آپدیت شود. نکته دیگر اینکه سرویس وب هاستینگمان باید طوری باشد که بتوانیم تغییرات اعمالی را خیلی راحت روی کل سایت اعمال کنیم. ابزار تحلیلگر باید به مدیر سایت امکان بدهد خیلی ساده به اکانتش لاگین کند و محتوای سایت را آپدیت کند و ایمیل ها را چک کند.

ترفند: باید سرویسی انتخاب کنیم که کنترل پنلش کاملا ساده باشد تا بتوانیم خیلی راحت بخش های مختلف سایت را ویرایش کنیم و از ابزارهای بهینه سازی موتورهای جستجو هم استفاده کنیم.

 

۴. خدمات مشتریان

وب اصولا خواب ندارد، تیم خدمات مشتریان وب هاستمان هم نباید خواب و خوراک داشته باشد. خدمات مشتریان، به خصوص درصورتی که کسب و کارمان، مشتریان جهانی داشته باشد، باید به صورت شبانه روزی در دسترس باشد. بهتر است سرویسی انتخاب کنیم که کارمندان تیم خدمات مشتریانش کاملا ورزیده باشند و بتوانند به تمام سوالاتمان پاسخ بدهند.

ترفند: هنگام انتخاب سرویس وب هاستینگ، باید ببینیم زمان انتظار برای گرفتن پاسخ از تیم خدمات مشتریان چقدر است و امکان پاسخگوئی از طریق چت یا ایمیل را دارند یا خیر.

 

۵. قابلیت رشد

اگر گمان می کنیم وب سایتمان این ظرفیت را دارد که بزرگتر شود، باید وب هاستی انتخاب کنیم که بتواند پا به پای سایتمان بزرگتر شود و مرتبا کرش نشود. باید از شرکت موردنظرمان سوال کنیم گارانتی up بودن سرورهایشان چقدر است. هرچه این احتمال به ٩٩/٩% نزدیکتر باشد، بهتر است.

ترفند: هرچه سرورهای کمپانی وب هاستینگمان مطمئن تر باشند، احتمال up بودنشان هم بالاتر می رود. درنتیجه بهتر است دنبال سرویسی بگردیم که مشتریان معتبر داشته باشد.

بهتر است مراقب قضیه هاستینگ اشتراکی هم باشیم؛ در این حالت وب سایتمان به همراه تعداد زیادی سایت دیگر به یک سرور وصل می شود و اگر یکی از آن سایت ها مشکل زا شود، سایت ما هم متاثر می شود. حتی سرعت سایتمان هم پائین می آید، که به نوبه خود سطح رضایتمندی مشتریان را کاهش می دهد. اگر تصمیم داشته باشیم از هاست های اشتراکی استفاده کنیم، باید مطمئن شویم هاست موردنظر ظرفیت بزرگ شدن دارد؛ درضمن باید بررسی کنیم درصورت رشد کردن هاست، هزینه های احتمالی اش به چه صورت افزایش پیدا می کنند.

آنلاین کردن وب سایت معمولا کار ساده ای است؛ نکته اساسی این است که مطمئن شویم سرویس وب هاستینگمان درخور کسب و کار کوچکمان باشد. بهتر است قبل از امضای هر نوع قراردادی، در مورد سرویس موردنظر اطلاعات کافی به دست بیاوریم…

منبع: وب سایت بساط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *