چگونه یک سیر مطالعاتی داشته باشیم

چگونه یک سیر مطالعاتی داشته باشیم رسیار-مدرسه تا دانشگاه:چگونه یک سیر مطالعاتی داشته باشیم

شاید برایتان پیش آمده باشد که کتابهای زیادی در کتابخانه خود دارید و مدتهاست که موفق به مطالعه آنها نشده اید و یا موضوعی فکر شما را مشغول کرده که پاسخگویی به آن مستلزم یک دوره مطالعه منظم است.گذراندن یک دوره سیر مطالعاتی راه حل خوبی است هم برای مطالعه کتابهای نخوانده شما و هم برای نظم دادن به اوقات مطالعه روزانه تان. در این چگونه شما را به انجام یک سیر مطالعاتی ترغیب خواهیم کرد.

‎مشخص کردن مخاطب

اینکه شما در چه رده سنی هستید در اولویت اول وجود دارد. گروههای سنی متفاوت، تحصیلات، جنسیت، دین و مذهب،نقش اساسی در انتخاب کتب یک سیر مطالعاتی دارند. علاوه بر این شغل و منصب شما هم در این زمینه مهم خواهد بود.

‎هدف گذاری مشخص

در مرحله دوم برای خودتان مشخص کنید که هدفتان از یک سیر مطالعاتی چیست، روی یک کاغذ بنویسید که آنچه از پایان یک سیر مطالعاتی میخواهید چیست، تعیین هدف ممکن است به اقتضای شرایط تحصیلی یا کاری یا زندگی عادی هر شخص باشد که این مسائل راستای مطالعات شما را مشخص می کند.

انتخاب کتابها

در دید اول شاید انتخاب کتابهای یک سیر مطالعاتی کار ساه ای به نظر بیاید اما در واقع این پیچیده ترین مرحله یک سیر مطالعاتی می باشد.
با توجه به هدف شما از یک سیرمطالعاتی پیشنهاد میشود از متخصصین این کار استفاده کنید. شما میتوانید از اساتید خود راهنمایی بگیرید و یا در سایتهای تخصصی، کتب مرتبط برای یک سیر مطالعاتی را جستجو کنید.
البته گاهی هم پیش می آید که شما مدتی است کتابهای مرتیط با یک موضوع را در کتابخانه خود نگه داشته اید. اکنون فرصت مناسبی است تا با برنامه ریزی یک سیر مطالعاتی، آنها را مطالعه کنید.
در انتخاب کتابها دقت کنید، تربیت مطالعه کتابها بسیار مهم است. به اینطورت که کتابها باید به ترتیب از آسان به مشکل قرار گیرند تا در اوایل کار شما را دلزده نکنند. این نکته نیز حائز اهمیت است که موضوعات کتابهای آغازین، مقدمه ای بر موضوعات کتابهای بعدی باشد.

‎برنامه ریزی منظم

با توجه به اوقات خود در روزهای هفته و صفحات کتابها میتوانید برنامه ریزی مدونی داشته باشید. تعداد صفحات کتاب را بر روزهای هفته خود تقسیم کرده و تعداد صفحات مقرر یک روز را مشخص کنید.
توجه به این نکته ضروری است که میزان مقرری هر روز با عادت مطالعه روزانه شما فاصله زیادی نداشته باشد. در غیر اینصورت، شما در نیمه کار آنرا رها خواهید کرد.

نکات و هشدارها


برای آغاز یک سیر مطالعاتی عمومی، کتابهای تاریخی بهترین گزینه هستند.


تعداد کتابها را طوری انتخاب کنید که باعث طولانی شدن سیر مطالعاتی شما نشود. نتیجه گیری سریع در ابتدای کار،شما را به انجام یک سیر مطالعاتی دیگر تشویق خواهد کرد.

منبع:http://phow.ir

 

اگر مایل هستید بیشتر بخوانید :

دانش آموزان زرنگ چیکار میکنند؟

بهترین روش‌های یادگیری و درس خواندن

 

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=1169

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *