می توانید از این کاربرگ استفاده کنید تا تفکر روان‌تری در قدم‌های لازم برای رسیدن به رشته‌ی مورد علاقه و هدفتان داشته باشید.

قدم اول: سنجش علایق خود

لیستی از فعالیت‌ها٬ موضوعات درسی و مباحثی که برایتان جذاب و الهام بخش هستند٬ بنویسید. نظرات مثبت و منفی ای را که درباره‌ی مدرسه٬ عادت‌ها٬ کار و فعالیت هایتان دارید٬ بنویسید. اگر از تست اینترنتی ای استفاده کرده اید٬ نتایج آن‌ها را هم می‌توانید ایجاد کنید.

چیز هایی که برای من الهام بخش و جذاب هستند


قدم دوم: بررسی مهارت ها و توانایی ها

یکی از مهم‌ترین عناصر روند انتخاب رشته (و شغل آینده) بررسی واقع گرایانه‌ی نقاط قوت و ضعف است٬ مهارت ها و توانایی‌هایتان است. مهم است که نگاهی صادقانه به موضوعات فعالیت و مهارت‌هایی که در آن ها عملکرد بسیار خوبی دارید٬ در کنار آن هایی که برایتان مشکل زا هستند٬ داشته باشید. بهترین و ضعیف‌ترین مهارت‌ها و توانایی‌هایتان را بنویسید.

 

مهارت هایی که می خواهم از آن ها استفاده کنم و در آن ها بهتر شوم مهارت هایی که نمی خواهم از آن ها استفاده کنم یا در آن ها ضعیف هستم
 


 


قدم سوم: بفهمید برای چه چیز هایی در کار و تحصیل ارزش قائل هستید

شغل‌ها و مسیر‌های مختلف کاری٬ گستره‌ی بزرگی از پاداش‌های معنایی به افراد می‌دهند. به طور مثال٬ معلم‌ها ارزش زیادی برای یاد دادن و اثرگذاری روی زندگی دانش‌آموزانشان دارند تا بازخورد مالی. در زندگی کاری خود به دنبال رسیدن به چه چیزی هستید٬ بعضی جواب‌های مثال برای این سوال عبارتند از کمک به جامعه٬ کار کردن تحت فشار٬ رابطه ی مثبت با گروه همکاران٬ پایداری٬ امنیت٬ موقعیت اجتماعی و پاداش مالی. لیستی از چیز هایی که در شغل آینده تان به دنبال آن ها هستید بنویسید.

ارزش هایی که از شغل و زندگی کاری ام می خواهم
 

قدم چهارم: تحقیق درباره ی کار ها و شغل های مختلف

بسیاری از دانش‌آموزان ایده‌هایی درباره‌ی کار آینده‌شان دارند٬ اما عده‌ی کمی از آن‌ها به خوبی می‌دانند پیش‌نیاز‌های آن شغل چیست یا آن کار شامل چه وظایفی است. دیگران هم هیچ وقت جدی به زندگی کاری آینده شان فکر نکرده‌اند و دانش کم یا ناموجودی درباره این که بعد از اتمام تحصیل می‌خواهند چه کنند٬ دارند. این قدم شامل تحقیق و جمع آوری اطلاعات درباره‌ی شغل‌ها و رشته‌هایی است که حدس می‌زنیم برایمان مناسب است٬ می‌باشد. یادداشت‌های خلاصه‌ای را در صفحه‌ی زیر بنویسید. می توانید از کاغذ های اضافی برای بقیه ی اطلاعات استفاده کنید.

حوزه های شغلی احتمالی برای من
 

قدم پنجم: بازنگری اطلاعات و چک کردن واقعیت آن ها

حالا که دید کامل‌تری نسبت به خود و مسیر‌های احتمالی آینده‌تان دارید٬ حالا زمان آن است که با دیدی واقع نگرانه و انتقادی اطلاعات را بررسی کنید. سپس اطلاعات به دست آمده را با هم مقایسه کنید و به شکل صادقانه به نتیجه‌ای در مورد شغل‌ها و رشته‌های مناسبتان برسید. به طور مثال ممکن است خیلی دوست داشته باشید دکتر شوید٬ اما قوت درسی یا تفکر علمی لازم برای آن را نداشته باشید.

شغل هایی که بیش از همه مناسب من اند
 

قدم ششم: وصل کردن مسیر های شغلی با رشته های تحصیلی

برای بسیاری از شغل ها مهم نیست چه مدرک دانشگاهی‌ای داشته باشید. ولی برخی کار‌ها نیازمند رشته‌های تحصیلی خاصی هستند. از طرف دیگر حتی اگر کاری پیش نیاز تحصیلی مستقیمی نداشته باشد٬ برخی رشته‌ها بسیار در کیفیت عملکرد و موفقیت شما در آن شغل موثر اند.

 

مسیر کاری احتمالی رشته های تحصیلی مرتبط
 


منبع: سپید دانایی