چطور بدون احساس گناه پول خرج کنیم ؟

چطور بدون احساس گناه پول خرج کنیم ؟

چطور بدون احساس گناه پول خرج کنیم؛ نکاتی درمورد پول خرج کردن از گیل رز مارتینز (Gayle Rose Martinez) مشاور امور مالی و نویسنده کتاب «پول و من» (Money & Me) .

گیل رز مارتینز (Gayle Rose Martinez) مشاور امور مالی و نویسنده کتاب «پول و من» (Money & Me)، نکاتی را در مورد پول خرج کردن بیان می‌کند که در اینجا برخی از آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

مارتینز می‌گوید: روزی در جمعی حضور داشتم و شخصی از من پرسید: «من در خانواده‌ای بزرگ شدم که در آن ولخرجی و پول زیادی خرج کردن برای چیزهایی که ممکن است به ظاهر کم استفاده به نظر برسند، هیچ جایی نداشت. من با همین سبک تربیتی بزرگ شده‌ام و به آن خو گرفته‌ام. اما حالا که از نظر مالی مستقل شده‌ام و از نظر مالی هیچ مشکلی ندارم، هر بار که می‌خواهم برای خودم چیزی بخرم احساس عذاب وجدان‌‌ رهایم نمی‌کند. راه حل مشکل من چیست؟»

در همین موقع شخص دیگری در جمع در تأیید حرف‌های او گفت: «شما دقیقاً شبیه شوهر من هستید، او هیچگاه برای چیزهایی که به نظرش بی‌مورد و کم اهمیت می‌رسند، پول خرج نمی‌کند و همیشه فکر می‌کند خرید در حراجی‌ها و مغازه‌های عرضه لوازم دست دوم بسیار به صرفه می‌باشد، زیرا پول زیادی پرداخت نمی‌کند. حتی چندین بار چیزهایی را که به نظرش بسیار به صرفه بوده خریده و سال‌های سال در انباری خانه بلا استفاده ر‌هایشان کرده است.»

من در جواب به آن‌ها گفتم: «معمولاً کسانی که در سنین خردسالی در خانواده‌هایی بزرگ شده‌اند که از نظر مالی در تنگنا بوده‌اند و یا در خرج کردن بسیار وسواس داشته‌اند، در بزرگسالی این گونه رفتار را از خود بروز می‌دهند؛ در هنگام پول خرج کردن احساس بسیار بدی دارند، دچار استرس و هیجان‌های ناگهانی می‌شوند، تا آنجا که می‌توانند سعی می‌کنند تا حد ممکن کمتر خرج کنند و پولشان را برای شرایط دشوار آینده صرفه جویی کنند. شرایطی که ممکن است هیچگاه بوجود نیاید!»

اکنون سوال این است که چگونه این حلقه را بشکنیم؟

ابتدا لازم است که شخص به غلط بودن این رفتار خود واقف شود و حقیقتاً بخواهد که آن را ترک کند. زیرا اگر شخص با تمام وجود و از روی منطق نخواهد که رفتارش را عوض کند، هیچ راهی وجود ندارد که بتوان این مشکل را حل کرد.

همه می‌دانیم که خرید کردن و پول خرج کردن واقعاً لذتبخش است و شخص باید بداند که با این نوع رفتار در طول زندگی همیشه خود را از لذت خرید کردن محروم می‌کند.

هر ماه مقداری از درآمدتان را برای آینده کنار بگذارید تا آن احساس امنیتی را که به آن احتیاج دارید حفظ نمائید، سپس باقی مبلغ را پس از کسر هزینه‌های ماهانهٔ زندگی به اموراتی که هیچ وقت به آن‌ها نمی‌پرداختید، اختصاص دهید.

ممکن است جنس دست دومی را به قیمتی که به نظرتان بسیار ارزان و مناسب است، خریداری کنید، اما باید بدانید که خریدن لوازم نو و جدید لذتی دارد که خریدن لوازم دست دوم ندارد.

پس از اینکه تصمیم خود را گرفتید، هر ماه مقداری از درآمدتان را برای آینده کنار بگذارید تا آن احساس امنیتی را که به آن احتیاج دارید حفظ نمائید، سپس باقی مبلغ را پس از کسر هزینه‌های ماهانهٔ زندگی به اموراتی که هیچ وقت به آن‌ها نمی‌پرداختید، اختصاص دهید. کارهایی نظیر مه‌مان کردن یک دوست صمیمی به صرف شام در یک رستوران، خریدن چیزهایی که دوست داشتید اما هیچ وقت جرات خرید آن را نداشتید، خریدن هدیه برای همسر یا نامزدتان و…

پولتان را برای هر چیزی خرج کنید که مفهوم واقعی پول درآوردن را که همانا لذت بردن از زندگی است به شما می‌رساند.

به لذتی که خرج کردن به شما می‌دهد توجه کنید، این توجه به شما کمک می‌کند که بفهمید گاهی اوقات ولخرجی نیز لذتبخش و شیرین است.

 

منبع: پارسه گرد – پیام علوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *