این توربین کوچک انقلابی در تامین برق

این توربین کوچک انقلابی در تامین برق


به تازگی گروهی از مهندسین  توربینی با ابعاد کوچک ساخته اند که انرژی لازم برای یک شهر کوچک را تامین می کند.این توربین به اندازه ای است که براحتی روی یک میز تحریر قرار میگیرد.


در فناوری این توربین به جای  بکار گیری سیستم بخار از دی اکسید کربن استفاده شده است. تحقیقات مرکز  Global  Research  مدعی است این توربین توانایی تامین انرژی بیش از ده هزار خانه را داراست و حتی می تواند برای حل چالشهای ناشی از بحران رو به رشد انرژی در سطح جهان کار ساز باشد.

دواگ هافر مهندس ارشد این پروژه  در نیویورک معتقد است  با وجود این دستگاه جمع و جور کارهای بزرگی رقم خواهد خورد چرا که جهان به دنبال  راههای کارآمدتر و پاک تر برای تولید انرژی است و این دستگاه پتانسیل لازم برای نزدیک شدن به این اهداف بزرگ را داراست.

بررسی های موسسه تکنولوژی MIT نشان میدهد این توربین با سوخت ‘supercritical carbon dioxide’  کار میکند .

ماده ای که در شرایط ۷۰۰ درجه سانتیگراد تحت فشار بالا  نگه داشته میشود. در چنین شرایطی دی اکسید کربن حالتی مابین مایع و گاز پیدا کرده و این امکان را فراهم میکند تا توربین انرژی مناسب برای تولید برق را داشته باشد و  ۵۰ درصد از انرژی گرمایی را به انرژی اللکتریسیته مبدل سازد.

از دیگر مزایای این توربین ابعاد کوچک آن است و همین ویژگی خاموش و یا روشن کردن آن را تسهیل کرده و باعث ذخیره انرژی میشود .

در حال حاضر این توربین قادر است بیش از ده هزارکیلو وات انرژی تولید کند و با ارتقا  فناوری می تواند به ظرفیت تولید پانصد مگاوات برق هم  برسد که برای برق  رسانی به یک شهر کافی خواهد بود.

محققان امیدوارند این فناوری که مراحل اولیه اش را میگذراند سال جاری به نتیجه برسد آقای هافر مهندس ارشد پروژه می گوید :  با توجه به افزایش ۵۰ درصدی تقاضای  انرژی طی دو دهه آینده ، نباید درنگ کرد . وی معتقد است  حمایت وزارتخانه انرژی ایالات متحده  از این پروژه و پروژه های مشابه ، راه را  برای رسیدن به این مهم هموار خواهد ساخت.

منبع:پارسینه-مریم رضوی

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=3156

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *