اختراعی برای جلوگیری از سرقت عکس ها

اختراعی برای جلوگیری از سرقت عکس ها

اختراعی برای جلوگیری از سرقت عکس ها, بسیاری از عکاسان حرفه ای از اینکه سایت های بی نام و نشان بدون کسب اجازه از عکس های آنها استفاده می کنند، گلایه دارند. حالا با ابداع نوعی “نشان هوشمند” این مشکل هم برطرف شده است.

خبرگزاری صدا و سیما: با توجه به بی توجهی بسیاری از کاربران فضای آنلاین به حقوق مالکیت معنوی عکاسان، خدمات جدیدی موسوم به EXIF راه اندازی شده است.EXIF برنامه ای است که فعلا هنوز در مرحله آزمایشی بوده و با استفاده از آن یک نشان یا واترمارک نامرئی به عکس اضافه می  شود. این نشان حاوی اطلاعات مربوط به عکاس است و با استفاده از آن ردگیری تعداد موارد مشاهده هر عکس ممکن می شود. اگر چه با این روش نمی توان به طور قطعی جلوی سرقت عکس ها را گرفت، اما می توان این کار را دشوارتر کرد.عکس آپلود شده در برنامه Exif به کدهای HTML مبدل می شود و با گنجاندن این عکس ها در وب سایت های سازگار با این  نرم افزار عکس همراه با آیکونی به نمایش درمی آید که با کلیک بر روی آن اطلاعات عکاس و محل عکاسی قابل مشاهده است.

 در اینجا نمونه ای از این عکس ها را می بینید

اگر تصویر دیده نشد بر روی این لینک کلیک کنید https://www.exif.co/chillary/i/۳۱۱

کلیک راست برای ذخیره این عکس ها بی فایده است و در حافظه مرورگر هم چنین عکسهایی ذخیره نمی شوند. اگر هم از این عکس ها اسکرین شات تهیه شود، بخش عمده ای از مرکز آنها سیاه شده و لینکی به پروفایل عکاس در مرکز این سیاهی دیده می شود.Exif علاوه بر تعداد بازدیدها، سایت های مبدا بازدیدها را هم نمایش می دهد و لذا در صورت گنجاندن عکس در دیگر سایت  ها به طور قانونی یا با استفاده از کد مشخص شده عکاس پی خواهد برد کدام سایت ها بیشترین بازدید را به خود اختصاص داده اند و کدام یک به طور صحیح و با رعیات حقوق عکاس عکس وی را به نمایش گذاشته اند.

اختراعی برای جلوگیری از سرقت عکس ها

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=12907

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *