سرخط خبرها

آنچه والدین باید در مورد انتخاب رشته بدانند

آنچه والدین باید در مورد انتخاب رشته بدانند


رسیار- آنچه والدین باید در مورد انتخاب رشته بدانند بعضی وقت ها به نظر می رسد دانش‌آموزان دقیقا می‌دانند در آینده می‌خواهند چه مسیر شغلی‌ای داشته باشند و انتخاب رشته برای آن‌ها بسیار راحت است٬ در حالی که برخی دیگر هیچ ایده ای ندارند «وقتی بزرگ می‌شوند دوست دارند چه کاره شوند». این توصیه‌ها برای والدین طراحی شده تا بتوانند از فرزند خود در این انتخاب بزرگ حمایت کنند.


بعضی وقت ها به نظر می رسد دانش‌آموزان دقیقا می‌دانند در آینده می‌خواهند چه مسیر شغلی‌ای داشته باشند و انتخاب رشته برای آن‌ها بسیار راحت است٬ در حالی که برخی دیگر هیچ ایده ای ندارند «وقتی بزرگ می‌شوند دوست دارند چه کاره شوند». این توصیه‌ها برای والدین طراحی شده تا بتوانند از فرزند خود در این انتخاب بزرگ حمایت کنند.

چند توصیه برای والدین دانش آموزان

انتخاب رشته‌ی دانشگاه قدمی مهم در زندگی یک دانش آموز است. بعضی وقت ها به نظر می رسد دانش آموزان دقیقا می‌دانند در آینده می‌خواهند چه مسیر شغلی‌ای داشته باشند و انتخاب رشته برای آن‌ها بسیار راحت است٬ در حالی که برخی دیگر هیچ ایده ای ندارند «وقتی بزرگ می‌شوند دوست دارند چه کاره شوند». این توصیه‌ها برای شما طراحی شده تا بتوانید از فرزند خود در این انتخاب بزرگ حمایت کنید.

راهنمایی و مشورت ارائه کنید

روش تصمیم گیری هر کس با بقیه متفاوت است. درباره ی روشی که دانش‌آموزتان در تصمیم گیری از آن استفاده می‌کند بدانید و پیشنهاد همکاری ارائه کنید بدون این که اجازه دهید خواست خودتان بر فرزندتان غلبه کند. به فرزندتان کمک کنید با پژوهش و صحبت کردن با افرادی که در رشته‌های مختلف تخصص دارند٬ اطلاعات جمع کند و سپس آن ها را در فکر کردن به تصمیمشان همیاری کنید. فرزندتان را تشویق به ملاقات با یک مشاور شغلی کنید.

بفهمید چه گزینه‌های پیش رویتان است

دانش‌آموزان ممکن است همیشه نتوانند به اولین انتخابشان دست پیدا کنند. به هر حال نتایج کنکور و انتخاب رشته‌ی بقیه‌ی داوطلبان تعیین می‌کند که کدام انتخاب دانش آموز عملی خواهد شد. برای همین باید به پر طرفداری رشته‌ها و دانشگاه‌ها توجه کنید و می‌توانید از مشاورین انتخاب رشته و نرم افزارهای تخمین رشته نسبت به رتبه استفاده کنید.

رشته ها را با شغل‌ها پیوند بدهید

مهم است که از رابطه ی بین رشته‌ها و حیطه‌های کاری آگاه باشید. اگر فرزندتان هنوز دید روشنی نسبت به کار و زندگی شغلی آینده‌اش ندارد٬ ممکن است در انتخاب رشته به مشکل بر بخورد.

کمک بخواهید

مشاوران شغلی و تحصیلی می‌توانند به دانش آموزان در برنامه ریزی شغلی کمک کنند.

منبع: سپید دانایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *