سرخط خبرها

چگونه تردید در رشته تحصیلی مان را رفع کنیم؟

چگونه تردید در رشته تحصیلی مان را رفع کنیم؟


رسیار- چگونه تردید در رشته تحصیلی مان را رفع کنیم؟ انتخاب نادرست، نفسی را تربیت می‌کند که احساس حقارت یا … می‌کند و بعدها در جامعه به انواع گوناگون خود را نشان می‌دهد.


انتخاب نادرست، نفسی را تربیت می‌کند که احساس حقارت یا … می‌کند و بعدها در جامعه به انواع گوناگون خود را نشان می‌دهد.

در چه شرایطی واقعاً بهتر است که تغییر رشته یا انصراف دهیم؟

اگر فرض بر جامعه ایدهآل باشد و امکان تغییر رشته وجود داشته باشد، بهتر است در همان زمان پی بردن به نامناسب بودن رشته با روحیه وعلاقه و اهداف آینده، دانشجو تغییر رشته دهد. خانوادهها نیز باید واقعنگر باشند و هر فشاری را بر فرد برای به اتمام رساندن رشته نیاورند. خیلی وقت‌‌ها این فشارها هزینه سنگینی را بعدها به بار خواهد آورد.

آیا تغییر رشته هنگام تحصیل در یک مقطع مثلاً کارشناسی بهتر است یا هنگام گذر از یک مقطع به مقطع دیگر؟

در هر دو صورت، امکان تغییر رشته وجود دارد. اما باید دید چشمانداز آینده دانشجو چیست. اگر قصد ادامه تحصیل را دارد، بهتر است در ارشد و دکتر تغییر رشته دهد و در رشته همسوی رشته خود شرکت کند. به طور مثال، کسی که هنر خوانده بهتر است در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از گرایشهای این رشته شرکت کند.

گاهی در مشاورهها دیده شده است فردی که شیمی خوانده، در کارشناسی ارشد رشته روانشناسی را انتخاب کرده و زمانی که از وی درباره این تغییر عمده گرایش میپرسیم، متوجه میشویم که از ابتدا بد انتخاب کرده و یا نه. حالا در این مقطع انتخاب نادرستی دارد.

در واقع ما دو مکانسیم جبرانی مثبت و منفی داریم؛ مکانیسم جبرانی مثبت تغییر رشته و ادامه دادن رشته مورد علاقه است و مکانیسم منفی تنها گذراندن واحدها در دانشگاه و توجه نکردن به توانمندیها و هدر رفتن این توانمندیها و از بین رفتن سرمایه هم خانواده و هم جامعه است. گاهی حتی این افراد که رشته خود را دوست ندارند به سمت افسردگی یا اعتیاد روی میآورند که باید به آن رسیدگی کرد.

منبع: سپید دانایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *