مهم‌ترین توصیه‌ای که در این مقاله بدان اشاره خواهد شد این جمله است٬ پس آن را یادداشت کنید٬ به خاطر بسپارید٬ به آن عمل کنید و آن را با خود تکرار کنید. آماده‌اید؟ توصیه این است: وحشت نکنید.

می دانم به راحتی گفتنش نیست٬ اما تعداد دانش آموزانی که در طول سال‌هایی که استاد دانشگاه بوده‌ام٬ این توصیه را به آن ها کرده‌ام از شمار خارج است.  بله٬ دانش‌آموزانی هستند که هنگام انتخاب رشته دقیقا می‌دانند می‌خواهند چه چیزی بخوانند و چه کاره شوند٬ اما وضع اکثر دانش آموزان این گونه نیست.

این مقاله در مورد برخی منابعی است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها٬ اطلاعات مورد نیازتان در مورد رشته‌ها و شغل‌ها را پیدا کنید. این منابع از این قبیل‌اند.

  • دفترچه‌ی انتخاب رشته که در آن تمامی رشته‌هایی که در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شوند. شما به علاوه می توانید از دانشکده‌های مختلف دانشگاه‌ها٬ چارت‌های درسی رشته‌های آن دانشکده را دریافت کنید و بدانید چه درس‌هایی در طول آن رشته تدریس می‌شوند.
  • استاد‌ها و مدرسین دانشگاه که به رشته‌های درسی خودشان و رشته‌های مرتبط مسلط هستند و اطلاعات زیادی دارند.
  • دانشجو‌های رشته‌های مختلف که در حال درس خواندن هستند و اطلاعات کاربردی زیادی در مورد رشته و فضای دانشگاه محل تحصیل‌شان دارند.
  • فارغ التحصیلان که درس خواندن در رشته‌ی تحصیلی خود را تمام کرده‌اند و احتمالا وارد دنیای کار شده‌اند. بنابرین علاوه بر اطلاعات رشته٬ از فضای کار آن هم مطلع‌اند.
  • خانواده و دوستانتان منابعی از اطلاعات متنوع هستند که با روی باز آماده‌ی کمک به شما در راهتان هستند.
  • مرکز کار آفرینی در دانشگاه‌ها اطلاعات زیادی در مورد شغل‌های مختلف دارد و می‌تواند دید شما را نسبت به آینده باز‌تر کند.

منبع: سپید دانایی