زمان شکار رویداد نادر ماه افروختگی به وقت ایران

زمان شکار رویداد نادر ماه افروختگی به وقت ایران

زمان شکار رویداد نادر ماه افروختگی به وقت ایران؛ عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه یزد گفت:‌ در تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ مطابق با ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۵، ماه در نزدیکترین فاصله خود تا زمین قرار خواهد گرفت و رویداد ماه افروختگی (ابرماه) در ساعت ۱۷:۲۲ به وقت ایران روی خواهد داد.

عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه یزد گفت:‌ در تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ مطابق با ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۵، ماه در نزدیکترین فاصله خود تا زمین قرار خواهد گرفت و رویداد ماه افروختگی (ابرماه) در ساعت ۱۷:۲۲ به وقت ایران روی خواهد داد.

دکتر محمدعلی حداد با اعلام این خبر اظهار کرد: در سال جاری ساکنین زمین در ماه‌های آبان و آذر، شاهد پدیده نادر ماه افروختگی (ابر ماه) خواهند بود.

وی با بیان این که این رویداد زمانی رخ خواهد داد که ماه در نزدیکترین فاصله در مدار چرخش خود به دور زمان قرار گیرد، افزود: ماه بدر زمانی قابل مشاهده است که ماه، زمین و خورشید در یک راستا قرار گیرند که در این شرایط نیمه‌ای از قمر زمین (ماه) که همواره به سمت زمین قرار دارد، مشاهده می‌شود.

حداد تصریح کرد: ماه کامل (ماه بدر ) در آبان و آذر ماه امسال زمانی شکل می‌گیرد که ماه در نقطه حضیض مداری خود به دور زمین مواقع شده است و در این میان، ماه در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ مطابق با ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۵ در نزدیکترین فاصله خود تا زمین قرار خواهد گرفت و این رویداد که از آن به عنوان ماه افروختگی یاد می‌شود، در ساعت ۱۷:۲۲ به وقت ایران روی خواهد داد.

به گفته وی، ماه بدر در این زمان نزدیکترین و روشن‌ترین ماه از تاریخ ششم فروردین ماه ۱۳۲۷ هجری شمسی است که ساکنین زمان مشاهده چنین ماه بدری را تا تاریخ ۳ آذرماه سال ۱۴۱۳ هجری شمسی تجربه نخواهند کرد. روشنایی ماه در این زمان ۳۰ درصد روشنتر و اندازه ظاهری آن ۱۴ درصد بزرگتر از ماه بدر در حالت عادی است.

وی اظهار کرد: به افق شهر یزد، ماه در فاصله ۳۵۶ هزار و ۶۵۶ کیلومتری خود تا زمین در شامگاه ۲۴ آبان ماه در ساعت ۱۷:۰۷ (در شرق) طلوع و در ساعت ۵:۴۴ بامداد روز ۲۵ آبان ماه غروب خواهد کرد.

حداد یادآور شد: مشاهده ماه در این زمان به کمک چشم غیر مسلح و همچنین با استفاده از ابزارهای نجومی همچون دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ‌های کوچک و مناسب بسیار جذاب خواهد بود.

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *