تیونینگ چیست؟

تیونینگ چیست؟

images

در چند سطر میتوان تیونینگ (Tuning) را اینگونه تشریح کرد

افزایش قدرت موتور ٫ افزایش قدرت ترمزها ٫ ایجاد یکسری تغییرات در داخل و خارج بدنه اتومبیل ٫ ایجاد ظاهری متفاوت برای اتومبیل تا سریعتر و قدرتمند تر به نظر برسد.

اینها نکاتی هستندکه یک اتومبیل تیونینگ شده را از سایر اتومبیلها متفاوت میسازند.
جالبترین موضوع در تیونینگ افزایش قدرت موتور هست. افزایش حجم موتور ٫ استفاده از میل سوپاپ ریسی و یا تغییر در میل سوپاپ روشهایی هستند که در افزایش قدرت موتور تاثیر زیادی دارند. بهمراه این قبیل تغییرات ایجاد تغییرات در ecu ،تغییرات در مانیفولد هوا و یا نصب هدرز و منبع اگزوز به جای نوع فابریک و در موتورهای مجهز به توربو افزایش حد فشار والو توربو ٫‌استفاده از intercooler بزرگتر و نصب سوپاپ BLow-off میتواند قدرت موتور را افزایش داد.

تغییرات فنی که در اتومبیل ایجاد میشود فقط برای به دست آودن شتاب و سرعت بیشتر انجام نمیگیرند و شامل بهبود کنترل و افزایش گیرش و افزایش قابلیتهای ترمز اتومبیل نیز میشوند. همه این تغییرات را باید مانند یک زنجیر تصور کرد و در صورتی که یکی از حلقه های زنجیر وجود نداشته باشد مشکلاتی به وجود خواهند آمد.برای مثال موتور اتومبیلی تیونینگ شده و اتومبیل با شتاب و سرعت بیشتری در پیست یا جاده میتواند حرکت کند پس برای اینکه راننده بتواند اتومبیل را متوقف و کنترل کند حتمن باید ترمزهای این اتومبیل را نیز تقویت کرد تا جوابگوی سرعت و شتاب افزایش یافته باشد و ایمنی سرنشینها را تامین کند , چرا که این قبیل نواقص خطرات جدی در پی خواهد داشت و ممکن است منجر به حوادث پیش بینی نشده و حتی مرگ شود.

5288

به همین دلایل اگر قصد دارید اتومبیلتان را تیونینگ کنید این کار را مرحله به مرحله و حساب شده انجام دهیدو مراحل تیونینگ مکمل هم باشند.

در انتخاب قطعات تیونینگ دقیق بوده و وسواس داشته باشید و از قطعات مناسب شهر و خیابانها استفاده کنید و همیشه از راهنمایی ها و تجربیات افراد ماهر و متخصص سود ببرید.

پیشرفت تکنولوژی در دنیای اتومبیلها و تیونینگ باعث شده برای هر سلیقه ای انتخابهای متعددی وجود داشته باشد طراحی اتومبیلها و تیونینگ ظاهری بیشتر به سمت اتومبیلهای مسابقه ای گرایش دارند , صندلی های ریسی , سر دنده , طراحی فلزی در داخل و خارج اتومبیل , فرمان اسپرت , تغییر رنگ صفحه کیلومتر شمار , چراغهای جلو و عقب و آینه های بغل و رینگ و لاستیک و کیتهای بدنه body kits و غیره … تغییراتی برای ایجاد ظاهری اسپورتی و شبیه اتومبیلهای مسابقه ای هستند ولی بعضی از این تغییرات صرفا جهت تغییر شکل میباشند و برخی باعث علاوه بر اسپورتی جلوه دادن اتومبیل باعث افزایش هندلینگ و افزایش سرعت , کاهش وزن و یا بهبود آیرو دینامیک بدنه میشوند.

در پایان باید نکنه مهمی را خاطر نشان کنم توجه داشته باشید که موقع رانندگی با یک اتومبیل تیونینگ شده برای لذت بردن از سرعت به روشی خطرناک رانندگی نکنید و ایمنی و سلامت خود و سایرین را به خطر نیندازید و هرگز در جاده و خیابان با سایر رانندگان مسابقه ندهید چرا که اینکار نشان دهنده رانندگی خوب و یا داشتن اتومبیلی فوق العاده نیست و کاملا برعکس به نظر من نشان دهنده غیر فنی و غیر حرفه ای بودن است . به جای اینکار میتوانید با رانندگی در پیست و یا شرکت در مسابقاتی که از سوی افراد و یا سازمانها ترتیب داده میشود با حداکثر آسایش و ایمنی از سرعت و رانندگی لذت ببرید

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=847

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *