نکات رانندگی در زمستان

نکات رانندگی در زمستان

نکات رانندگی در زمستان, با شروع شدن فصل زمستان مشکلات رانندگی در مناطق سردسیر و کوهستانی چند برابر میشه و یکی از این مشکلات نوع رانندگی هست

نکات رانندگی در زمستان با شروع شدن فصل زمستان مشکلات رانندگی در مناطق سردسیر و کوهستانی چند برابر میشه و یکی از این مشکلات نوع رانندگی هست
درسته جاده یخ زده و برفی عامل بیشتر تصادفات زمستان هست ولی این بیست درصد عامله و هشتاد درصد دیگش بر میگرده به خود راننده .

برای رانندگی در زمستان چند نکته رو نباید فراموش کرد که ما برای افزایش امنیت و سلامتی دوستان توصیه میکنیم.

۱- در طول روز رانندگی کنید

اول برای رانندگی اصولی در زمستان رانندگان قدیمی گفتند با خورشید کار کنید. یعنی چه هوا خوب باشه چه بد باید با طلوع آفتاب شروع رانندگی کرد و با غروب آفتاب به فکر جای خوب برای استراحت.

این نکته خیلی مهمه چون با وجود آفتاب هوا گرم میشه و رفت آمد بیشتر میشه باعث آب شدن برف و یخ های کنار جاده میشود که این آب میاد روی جاده و با غروب افتاد و افت یهویی دما باعث یخ زدگی جاده میشود و شاید شب توی جاده خشک رانندگی کنی و با سرعت که وارد پیچ میشی بی خبر بری روی یخ و باعث چپ شدن قیچی کردن ماشین بشه.

۲- درمورد مسیر پیشرو اطاعات کافی بدست آورید

دوم موقع رانندگی در روز اگر هوا ابری بود به ماشین هایی که از جلو میاد باید دقت کرد تا ببینی خشک هستند یا جلو پنچره برفی هست در صورت مشاهده برف جلوی ماشین باید یک جای امن نگه داشته و از رانندگان که از روبه رو میاد اطلاعات کافی گرفت.

۳- درمورد اشکالات راه به دیگران هشدار دهید

سوم اینکه اگر جاده به خاطر برف یا یخ زدگی و هر چیزی بسته شده بود اول باید سعی کنی ماشین را در یک جای امن نگه داشته و فورا پیاده شده و حدود دویست متر عقب رفته و به ماشین های پشتی با چراغی چیزی علامت بدی تا از تصادف زنجیره جلو گیری بشه .

۴- از سلامت فنی خودروی خود مطمئن شوید

چهارم در زمستان ترمز خودرو خیلی مهم هست باید کالیپر ها بازدید شود که همگی خوب و روان کار کنند اگر در زمستان هر کدام از کالیپر ها قفل کنه یا کمی سخت کار کنه با ترمز گرفتن باعث میشه چرخ یا قفل کنه یا اینکه دیر چرخ را آزاد کنه که باعث ایجاد حادثه میشه و لنت ها هم خیلی مهمه باید تازه باشه اگر لنت تمام بشه با شکستن و گیر کردن باعث قفل چرخ روی یخ میشه که منجر به حادثه میشه.

۵- تجهیزات و لازم یدکی همراه داشته باشید

پنچم رانندگان سنگین همیشه داخل جعبه ماشین کمه کم بیست لیتر نفت نون و وسایل گرمایی از جمله ژله اتش زا و کیسه خواب و طناب محکم و قوی و بیل و خاک و نمک و اگر امکان داشت روی زاپاس یا جایی هیزم و یک لاستیک کهنه سواری همراه داشته باشند.

۶- موراد ایمنی را رعایت کنید

در آخر از رانندگان عزیز خواهش میکنم به هیچ وجه داخل ماشین پیکنیک روشن نکن اگر بخاری خراب شد یا هر اتفاقی و هوا هم سرد بود پکنیک روشن نکنید .

تهیه و تدوین علی بهجتی

گردآوری: رسیار

 

نکات رانندگی در زمستان

لینک کوتاه این پست: http://www.rasyar.com/?p=18316

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *