مقایسه ۸ خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

مقایسه ۸ خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی؛ برخی از مدل‌های مفهومی خودروها مانند تیزرهای تبلیغاتی فیلم‌های سینمایی هستند، آنها شما را به هیجان می‌آورند اما تماشای فیلم ناامیدتان خواهد کرد.

به گزارش “اتوگاید”، در طول تاریخ اتومبیل‌ها، مدل‌های زیادی از روی کانسپت‌ها به دنیای واقعی ورود پیدا کرده‌اند. اما در اکثر اوقات مدل‌های تولیدی تفاوت‌های زیادی با نسخه مفهومی داشته و به سختی می‌توان شباهت بین خودروی اصلی و مدل مفهومی را پیدا کرد.

یکی از این عدم شباهت‌ها بین نسخه مفهومی اسپورت نیسان و هاچ بک ورساست.

مدل مفهومی اسپورت نیسان برای اولین بار در نمایشگاه خودرویی نیویورک در سال ۲۰۰۵ نشان داده شد. این مدل در قالب یک هاچ بک داغ ظاهر شد و هدف از ارائه آن ترغیب مشتریان به خریدش بود. گلگیرهای پهن، عناصر فیبر کربنی و چرخ‌های ۲۰ اینچی خودرو را برازنده نشان می‌داد. پدال‌های آلومینیومی، فرمان سه پر و کمربندهای ایمنی نیسمو برای ۴ صندلی از گزینه‌های داخلی این خودرو محسوب می‌شدند.

اما متاسفانه این مدل مفهومی که منجر به تولید ورسای هاچ بک شد، به سختی به ورسا شبیه شد. عناصر اسپورت مدل مفهومی ندرتا در ورسا دیده شدند. موتور ۱٫۶ لیتری و ۴ سیلندر با خروجی ۱۰۹ اسب بخار این خودرو را به یک مدل صرفه جو تبدیل کرد.

سایون iM

زمانی که مدل مفهومی سایون iM برای اولین بار در نمایشگاه خودرویی لس آنجلس ۲۰۱۴ ارائه شد، جوان‌گرایی این برند ظاهر شد. ظاهر تهاجمی، فانتزی و چرخ‌های افترمارکت شده، iM را در ساختاری جدید نشان می‌داد.

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

 

این خودرو روی پلت‌فرمی جدید قرار گرفت تا تیونرها با قدرت به شخصی‌سازی آن بپردازند. اما مدل‌های واقعی با نمایی معمولی و کمی سطح پایین شبیه تویوتا “آریوس” از خطوط تولید درآمدند. تولید این مدل آنقدر ناامیدکننده بود که تویوتا تصمیم گرفت این مدل و برند را از رده خارج کرده و به جای آن از تریم‌های کرولا استفاده کند.

تویوتا پیروس C

۱۰ مدلی که شباهتی به نسخه مفهومی ندارند

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

در نمایشگاه خودرویی ۲۰۱۱ دیترویت، تویوتا مدل‌های مختلفی از پیروس را به صف کرد. پیروس MPV، نسخه پلاگین- هیبرید و مدل مفهومی پیروس C. مدل مفهومی پیروس C به شکل قابل توجهی جذاب، آینده‌نگر و زیبا ظاهر شد. به خصوص که پیروس‌ها تا قبل از آن مدل‌های جذاب و قابل قبولی نبودند. اما بعد از تولید، مدل‌های واقعی شباهت زیادی به مدل مفهومی نداشتند. طراحی خارجی به شکل چشمگیری تغییر کرد و بسیاری از مشخصات فنی مانند ویژگی‌های هیبریدی که عامل جذب نسل جوان محسوب می‌شد در سطح حداقل ارائه شد.

پونتیاک GTO

با نمایش در نمایشگاه خودرویی ۱۹۹۹ دیترویت، مدل مفهومی پونتیاک GTO برای تجلیل از یک ورژن فوق‌العاده از اتومبیل‌های مفهومی زمان خلق شد. مدل اسپورت و به روز این خودرو هیچ شباهتی به مدل واقعی که چند سال بعد وارد بازار شد نداشت. به همین دلیل این خودرو برای مدتی کوتاه در بازار دوام آورد.

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

ساترن اسکای

۱۰یکی از همان مدل‌های مفهومی که به شکل چشمگیری بهتر از مدل واقعی ارائه شد. برای اولین بار در نمایشگاه خودرویی ۲۰۰۲ دیترویت معرفی شد و شباهت زیادی به رودسترهای بوگاتی ویرون و آئودی TT داشت.

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

اما مدل‌های واقعی این خودرو که در سال ۲۰۰۷ وارد بازار شدند کاملا متفاوت ظاهر شدند. تولید کننده آمریکایی این خودرو از بسیاری از قوس‌ها و انحناها خودرو کاست و به جای آن از خطوط صاف و زوایای خشک استفاده کرد. این خودرو بیشتر شبیه یک کوروت کوچک بود تا یک رودستر لوکس.

دوج اونجر

در سال ۲۰۰۳ درنمایشگاه خودرویی دیترویت به نمایش درآمد. طراحی جسورانه در قالب یک خودروی عضلانی که بیش از یک سدان به کراس‌اوورها شبیه بود آن را در مرکز توجه قرار داد.

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

شاید در آن زمان این ایده و طراحی از زمان خود جلوتر بود. اما سه سال بعد مدل مفهومی جدیدی از این خودرو به نمایش درآمد که قرار بود وارد خط تولید شود. این خودرو هیچ شباهتی به مدل قبلی نداشت و راه خود را به نمایندگی‌های فروش باز کرد.

جیپ کماندر

جیپ کماندر در سال ۱۹۹۹ در نمایشگاه خودرویی دیترویت به نمایش درآمد و پایه تمام جیپ‌های جدید گرند چروکی قرار گرفت. مدل مفهومی نرم‌تر و بزرگتر از مدل واقعی نشان می‌دهد. از طرفی، طراحی مدل واقعی بیشتر شبیه جعبه می‌ماند و از انحنا و پیچ‌تاب‌های مدل مفهومی بهره‌ای نبرده است. مدل مفهومی آیرودینامیک و براق طراحی شده که ظاهرش را سریع‌ترو تهاجمی‌تر از مدل واقعی نشان می‌دهد.

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

شورولت کوروت استینگری

با تاریخچه غنی، هر نسل از کوروت با جذابیت‌های زیاد ظاهر شده است. این مدل مفهومی ابتدا در نمایشگاه خودرویی ۲۰۰۹ شیگاکو معرفی شد و پس از آن این کانسپت در فیلم سینمایی “ترنسفورمر” به کار گرفته شد. بعدها این مدل با نام کوروت در خط تولید قرار گرفت اما هیچ شباهتی به آن خودروی خشن و جذاب آمریکایی در قالب ساختار مفهومی نداشت.

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی

شورلت ولت

ممکن است زمان زیادی ازتولید این مدل مفهومی گذشته باشد، اما این کانسپت برای اولین بار در نمایشگاه ۲۰۰۷ دیترویت به نمایش درآمد. ولت در آن زمان به عنوان یک مدل پلاگین هیبرید معرفی شد و در حال حاضر نسل دوم آن معرفی شده است. گروه تولید کننده این خودرو اعلام کرد مدل‌های واقعی برای افزایش بهره‌وری با تغییرات زیادی در بخش‌های فنی و ظاهری ارائه خواهند شد.

مقایسه 8 خودروی مفهومی طراحی شده با مدل های واقعی
منبع: العالم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *